e-toplum 13 KASIM 2011 / 14:21

Tekst Ensesi

Akıllı telefon elinizdeyken hep elinize bakıyorsunuz. Boyun sürekli aşağıya eğik. Uzun süre böyle kalırsanız, ense kaslarınız kalınlaşıyor (zenginlik anlamında değil, ortopedik anlamda). Başağrısı en basit semptom. Ama, çaresi var: Amerikalı girişimci kas-iskelet uzmanı Dean Fishman’ın “Katı Ense” (Text Neck) Enstitüsü hizmetinizde. Doktor Bey, cep telefonunu boynunuza ve vücudunuza göre optimum pozisyonda tutmanız için bir uygulama geliştirdi. Şimdilik sadece andriod’lere... Telefonu uygun tuttuğunuz sürece sol üst köşede yeşil bir ışık yanıyor. Enseniz kalınlaşmaya başlayınca ışık, kırmızıya dönüyor. Uyanıyorsunuz!
Başağrısı (Cephalalgia) tıp dergisinde şu bilgi yayınlandı: Başın sürekli olarak öne eğik durmasıyla, boyundaki solunum kasında fonksiyon yetersizliği saptanmıştır.
Eklem Fizyolojisi (Physiology of Joints) kitabından: Başın öne doğru eğildiği her 2.5 santim (1 inch), başın, omurga üzerindeki ağırlığını 4.5 kilo (10 pound) artırıyor.
Güney Kaliforniya Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Merkezi Başkanı Dr. Rene Caillet: Başın ileri pozisyonu (tıbbi dilde FHP), omurgaya 13 kiloya kadar anormal yük bindirebilir. Bu ise bütün omurgayı ekseninden saptırabilir (skolyoz). Bu durum, akciğer kapasitesini yüzde 30’a kadar azaltabilir. Nefesi yetersiz almak veya nefes darlığı, dolaşım sistemi rahatsızlığına zemin hazırlar. Aynı zamanda bütün
mide-bağırsak sistemi, özellikle de kalın bağırsaktaki peristaltik hareketler (bağırsağın otomatik kasılmaları) azalır, dışkılamada sorunlar oluşabilir.
Omurga (Spine) tıp dergisinden: Başın ileri pozisyonu, normal ense eğrisini düzleştiriyor ve disklerin yassılaşmasına, tahribine ve erken eklem romatizmasına (artrit) yol açıyor.
ETİKETLER : Sayı:845
YORUMLAR
naz onurgüder 16 KASIM 2011 / 18:11 0 0
bilgine , kendine dikkat et kızım

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics