e-toplum 17 ARALIK 2012 / 08:31

Telekom pazarında M2M rekabeti yaşanıyor

2010 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan, Türkiye telekom pazarını da yakından ilgilendiren M2M (makineden makineye) alanındaki yeni gelişmeleri mercek altına aldı. Frost & Sullivan’ın analizine göre M2M pazarında yaşanan rekabeti yoluna koymak için pazar liderlerinin, bilişim ve iletişim teknolojilerinin belli bir noktada birleştirilmesi gerekiyor.
Araştırmaya göre Avrupa’nın bir numaralı makineden makineye (M2M) telekom servisi sağlayıcıları, kaçınılmaz olan M2M bağlanırlığın metalaşması sürecinde atacakları adımlara karar vermeye çalışıyorlar. Büyük oranda toptan M2M kapasitesi satışına yoğunlaşmış yeni hizmet sağlayıcıların pazara giriş yapmasıyla birlikte alınacak kararlar daha da kritik hale geliyor. Bağlanırlık, M2M ediniminde önemli bir yere sahipken, telekom şirketlerini zorlayan faktör, müşterilerinin üretkenliğini artırmak için hem bağlanırlığı hem de bilgiyi beraber sunmaya dayanıyor.
Araştırmada pazara yeni oyuncular giriş yaparken ve bağlantı başına gelir oranları gittikçe düşerken, telekom şirketlerinin alternatif, hatta dolaylı gelir kaynakları oluşturmak için harekete geçmeleri gerekiyor. Nitekim, Deutsche Telecom’un M2M pazaryeri yaklaşımı, satıcıları ve alıcıları bir araya getirmek için teknoloji ve kullanıcıdan bağımsız ticari bir pazar ortamı sunarak kurumunu her türden müşteriye hizmet sağlar bir konuma taşıyor.
M2M bağlanırlık platformu geliştiren tek şirket DT değil. Birkaç yıl içerisinde canlı bir M2M pazarı oluşması için yeterli kaynaklar ve odak noktaları mevcut durumda bulunuyor. Telefonica/O2, Orange Business Services veya Vodafone Global Enterprises gibi telekom şirketleri kendi M2M stratejileri üzerinde çalışıyorlar. M2M gelirleri için verilen mücadelenin yalnızca bağlantı ve iletişim hizmetleri alanında sürmediğini ifade eden Frost & Sullivan’ın sektör analistlerinden Yiru Zhong, hâlâ emekleme döneminde olan M2M data seviyesinde de mücadele yoğunluğunun gittikçe arttığını vurguluyor.
ETİKETLER : Sayı:900