e-toplum 21 MART 2011 / 21:43

Telekomünikasyon sektörü, iş kazalarını konuştu

Kaya Grubu tarafından düzenlenen 4. İGY (İş, Güvenlik, Yaşam) Zirvesi’nde Türkiye’de ilk kez Telekomünikasyon Sektörü’ndeki İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) konusu ele alındı. İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampusu Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 11 Mart’ta tam gün olarak gerçekleştirilen ve 13 konuşmacının yer aldığı Zirve, 500 kişiyi aşkın katılımcı ağırladı. Zirve alanında yüksekte çalışma platformu kurulurken, ayrıca Yersiz Oyuncular Tiyatro Topluluğu’nun program aralarındaki doğaçlama gösterileri ilgiyle izlendi. İGY Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, Türkiye’nin iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer aldığını belirtirken, iş kazalarında ise en büyük payı yüksekte çalışma sonucu ölüm ve yaralanmaların oluşturduğunu ifade etti. Kemal Kaya, bu çerçevede, Türkiye’de büyük bir hızla gelişen Telekomünikasyon Sektörü’nün iş kazaları açısından öneminin arttığını belirterek “Türkiye’de iş kazalarının en yoğun olduğu sektörler arasında Telekomünikasyon Sektörü de yer almaktadır” dedi.
İş Güvenliği sektöründe lider olan Kaya Grubu’nun sosyal sorumluluk projesi kapsamında bu yıl 4. gerçekleştirdiği İGY Zirvesi’nde konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Piyasa Gözetim Daire Başkanlığı Uzmanı Garip Erel de, Kişisel Koruyucu Donanım ürünlerinin yönetmelik hükümlerine uygunluğu konusunda 2010 yılında 10 büyük ilde yapılan denetimler sonucunda, 624 üründen 181’inin güvensiz olarak belirlendiğini bildirdi. Garip Erel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yapılan denetimlerin her geçen yıl daha fazla İl’e yayılarak artırılacağını belirtirken “Yapılan piyasa denetimleri sonucunda üreticilerimiz haksız rekabetten tüketicilerimiz ise kalitesiz üründen korunmuş olacaktır” dedi. Hükümet kanadından GSM operatörlerine, Sivil Toplum Kuruluşları’ndan akademik çevrelere; tüm kesimlerden konuşmacıların yer aldığı Zirve’nin konuşmacılarından Vodafone İş Sağlığı Güvenliği,Çevre ve Refah Kıdemli Müdürü Dr. Mimar Emre Ulukan, iş güvenliği kültürünü, Türkiye’nin kanayan yarası olarak tanımladı.
ETİKETLER : Sayı:813
YORUMLAR
murat 27 KASIM 2011 / 00:27 0 0
slm ben eytim aldım ama montaj yaparken hic bi güvenlik tebbir denetleme görmedim vodafone montajı yaparken iş kazası yaptım ve iş hayatım bitti yürüyemiyorum sakat kaldım kimse araştırmadı burdan vodafone deki abilere diyorum nerde verdiniz sözler işci hakkı saygılarımla 0534 563 77 08

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics