e-toplum 06 TEMMUZ 2015 / 06:22

Temiz bir gelecek için girişimciler destekleniyor!

TÜBİTAK, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ile ‘Temiz Teknolojiler Alanında Uluslararası Girişimcilik Programı’nı destekliyor.

Global Cleantech Innovation Programme (GCIP), ‘Gelecek Vaat Eden Temiz Teknoloji İş Fikirleri’ni aradı, kaynak sağlamaya ve teşvik etmeye başladı. GCIP Türkiye “Temiz bir gelecek için bir adım daha atıyoruz!“ sloganıyla girişimcileri 2015 yılında da desteklemeye devam ediyor. Temiz teknoloji gönüllüleri ve girişimcileri GCIP-2015'e fikir, ürün ve projeleri ile 20 Mart-20 Mayıs 2015 tarihi arasında başvurularını yaptılar. GCIP Türkiye’nin 2015 yılı çağrısında kategori başlıkları Enerji VerimliliğiYenilenebilir EnerjiAtıktan Enerji Üretimi ve Su Verimliliği olarak sunuldu ve programa 199 girişimci başvurdu. Bu girişimciler arasından 28-29 Mayıs tarihleri arasında TÜBİTAK’ta gerçekleştirilen panellerle konusunun uzmanı jüriler tarafından, programa devam etmesi uygun görülen 28 takım yarı-finalist olma hakkı kazandı. Başarılı yarı-finalist takımların GCIP programına katıldığı iller; Ankara, İstanbul, İzmir, Denizli, Aydın, Denizli ve Kayseri oldu.

En başarılı girişimciye 50 bin TL

GCIP-T 2015’in ulusal aşaması kapsamında programa devam etmeye hak kazanan yarı finalistlere Ankara’da ve İstanbul’da gerçekleşen Ulusal Akademi etkinliklerinde eğitimler verildi. Ulusal Akademi’de çalışmalar; The Cleantech Open uzman mentorlerinden Rajan Kassety, ODTÜ Teknokent Müdür Yardımcısı Ufuk Batum, LearnEra Kurucu Ortağı Levent Sağıroğlu, KATIHAL Kurucusu Ahmet Alpat, VIA Dijital Teknolojiler Genel Müdürü İlker Yoncacı ve Avukat Umut Sağlam katılımlarıyla gerçekleştirildi. Akademi sırasında takımlara iş modelleri, satış/pazarlama, yönetim, fikri mülkiyet hakları, diğer hukuki konularda eğitim verilirken; etkili sunum teknikleri, yatırımcı sunumları üzerinde de kendilerini geliştirme imkânı sunuldu. Aynı tarihlerde Ulusal Akademi’nin yanı sıra Mentör Buluşması etkinliği düzenlendi ve GCIP-T 2015 Program havuzuna mentor olarak katılan çok sayıdaki gönüllü uzman bir araya gelerek Rajan Kasetty tarafından GCIP Mentor Programı hakkında bilgilendirildi. Hem Ankara’da hem İstanbul’da yapılan mentor etkinliklerinde TÜBITAK TEYDEB Girişimcilik Destekleme Grubu Başkanı Dr. Sinan Tandoğan tarafından Kamu Destekli Ulusal Mentor Mekanizmasının Kurulması başlıklı bir sunum yapıldı ve mentorlarla interaktif bir söyleşi gerçekleştirildi. Program uyarınca yarı-finalist olan takım üyelerine, programın uluslararası paydaşı The Cleantech Open tarafından Girişimcilik ve Temelleri ile ilgili çeşitli webinar ile eğitim verilecek, mentorluk desteği çalışmaları ve eğitim faaliyetleri Ekim 2015’e kadar devam edecek. En başarılı girişimci seçilen Ulusal Birinci 50 bin TL para ödülünün yanı sıra temiz teknoloji odaklı iş fikirlerini Silikon Vadisi’nde gerçekleşecek Global Forum'da temsil etme fırsatını yakalayacak; küresel yatırımcılar, iş çevreleri ve uluslararası mentorlarla tanışarak küresel platformda diğer ülke birincileriyle yarışma olanağını elde edecek. Kategori birincilerine 25 bin TL değerinde ödül verilirken, başarılı bulunan diğer takımlara da ‘Bakanlık Özel Ödülü’, ‘Halkın Seçimi Ödülü’, ‘Yılın Genç Girişimcisi Ödülü’, ‘Sürdürülebilirlik ve Başarılı Mezun Ödülü’ sunulacak. GCIP’ye bu alanlara yönelik fikir ve projeleri olan veya bir ürün geliştirmeye çalışan öğrenci, akademisyen, araştırmacı ile seri girişimcilerin yanı sıra KOBİ niteliğindeki işletmeler de katılabiliyor. Girişimciler, en az iki kişiden oluşan bir takım kurarak, programa başvuru yapabiliyor. Başvuru için takım üyelerinden en az birisinin T.C. vatandaşı olması veya Türkiye’de bir ikamet etmesi gerekiyor.

 
ETİKETLER : 1029

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics