e-toplum 03 KASIM 2014 / 09:10

Ticaret hacmi artırılacak

Türk ve İrlandalı şirketler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla 30 İrlandalı şirket yöneticisi Türkiye’yi ziyaret etti. Özellikle Telekom, havacılık ve mühendislik alanlarında işbirliklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

İrlanda İş ve İstihdam Bakanı Ged Nash TD ve beraberindeki ticaret heyeti, ticareti geliştirmek ve Türkiye ile İrlanda arasında iş fırsatları yaratmak amacıyla Ankara ve İstanbul’a 20-23 Ekim 2014 tarihleri arasında bir ziyarette bulundu.

Ankara’daki İrlanda Büyükelçiliği’nin desteğiyle İrlandalı girişimcilerin dünya pazarlarındaki büyüme ve gelişiminden sorumlu İrlanda Devlet Ajansı Enterprise Ireland tarafından organize edilen ziyarete 30 İrlandalı şirket katıldı. Telekomünikasyon, havacılık ve mühendislik başta olmak üzere farklı sektörlerin temsil edildiği heyette yer alan Adaptive Mobile, Daon, Botany Weaving, Combilift ve Fexco gibi şirketler mevcut ve yeni Türk müşterilerle buluştular. Bu ilişkilerin gelecekte pazardaki büyümenin temelini oluşturması bekleniyor.

İrlanda İş ve İstihdam Bakanı Ged Nash TD Türkiye ziyaretinin öneminin altını çizerek şunları söyledi: “Türkiye’ye İrlanda’dan yapılan ihracat son yıllarda giderek artıyor. Bu rakam 2013 yılında 465 milyon Euro’nun üzerindeydi. İrlanda ve Türkiye arasındaki karşılıklı satın alma ve hizmet ticareti toplamda yaklaşık 1,2 milyar avro seviyesinde bulunuyor. Bu, bizi iki ülke arasındaki bağları güçlendirmeye teşvik eden gerçekten etkileyici bir rakam. Ayrıca İrlanda gibi Türkiye de dinamik bir ekonomiye sahip ve doğrudan yabancı yatırımların dikkatini çekme konusunda oldukça istekli. İrlanda ve Türkiye arasındaki bu tür ekonomik benzerlikler, işbirliği içindeki ülkelerimiz ve şirketlerimize daha çok fayda sağlayan gerçek bir güç olarak öne çıkıyor.”

Türk ve İrlanda iş dünyası arasındaki ilişkiler gelişiyor

Nash, Enterprise Ireland’ın İstanbul’da ofis açmasının Türk ve İrlanda iş dünyası arasındaki ilişkilerin gelişmesi açısından çok önemli olduğunun altını çizdi: “Ülkelerimiz arasındaki büyüyen ekonomik bağlantıları göstermek için Enterprise Ireland bu yıl İstanbul ofisini açtı. İrlanda, 40 yılı aşkın bir sürede baskın tarımdan yüksek teknolojili ekonomiye dönüşen açık dinamik bir ekonomiye sahip küçük bir ülkedir. Bu yolculukta birçok şey öğrendik ve bu yıl için yüzde 5’lik bir büyüme öngörüyoruz. Türk ekonomisinin son on yıllık başarısını baktığımızda, ülkenin geleceğe yönelik güçlü bir büyüme potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin 2023 yılında ilk on ülke arasında olma vizyonunu takdir ediyoruz. İnanıyorum ki o zamana kadar Türkiye ile karşılıklı ticaretimizi üçe katlamış olacağız.”

Enterprise Ireland Türkiye Müdürü Jonathan Ryan ise şunları söyledi: “Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Enterprise Ireland, İrlanda ve Türkiye’deki şirketler arasında bağlantı ve dostluk yaratmak için çok yoğun bir çaba gösterdi. Çabalarımızı taçlandırmak için bu sene İstanbul’daki yeni ofisimizi açtık. İrlanda ve Türkiye ortak bir ekonomik vizyonu paylaştığı için daha yakın ticari ilişkiler inşa etmek ve birbirimizden daha fazla şey öğrenmek her iki ülke için de önemli faydalar sağlayacaktır. Enterprise İrlanda olarak, şirketlerimizi Türkiye’deki iş ilişkileri ve faaliyetlerini artırmaya teşvik ediyoruz.”
ETİKETLER : 994

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics