e-toplum 06 OCAK 2014 / 09:00

Ticarileşebilecek tezler yarıştı

Gazi Teknoloji Transfer Ofisi, 18 Aralık tarihinde, Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ve Gazi Teknopark’ın katkılarıyla, Sanayi ve Teknoloji Tezleri Yarışması Ödül Töreni’ni Ankara’da düzenledi.

Törende; Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, “Gazi TTO, genç ve dinamik bir ekipten kurulu ve çok hızlı çalışmaya başladılar. Ayrıca İstanbul Teknopark’ta da bir ofis kiraladık. Bundan sonra Marmara Bölgesi ile daha yakın olacağız. Ticarileşebilecek bilgi peşindeyiz. Kendi ticari ürünlerimizi sanayimizle geliştireceğiz. Gazi Üniversitesi, teknoloji alanında da güçlü olduğunu gösterecek” dedi. Gazi TTO Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Şahin de 2012 yılından beri sanayiyi teknolojiye transfer etmek hedefiyle yeni bir anlayış sergilediklerini kaydetti.

Bayar’dan teknoparklara diyalog çağrısı
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar konuşmasında, “Üniversitedeki bilginin sanayiyle paylaşımı ve bu mekanizmanın kurulması TTO ile başlıyor. Müsteşarlık olarak pek çok Ar-Ge projesini destekliyoruz. Tüm teknoparkları bizimle daha yakın diyaloğa davet ediyorum” ifadesini kullandı.
Törende ödüller şu şekilde açıklandı:
Birincilik Ödülü: ‘Bir Disk Valsli Öğütme Sisteminin Dinamik Analizi ve Titreşim Kontrolü’ projesiyle Engin Hasan Çopur - Akademik Danışmanı Prof. Dr. Metin U. Salamcı.

İkincilik Ödülü: ‘ATuz Bileşiklerinden Borhidrür Sentezi ve Katalitik Dehidrojenasyonu’ projesiyle Murat Bilen -Akademik Danışmanı Prof. Dr. Metin Gürü.

Üçüncülük Ödülü: ‘Modern Meyve (Bodur Kiraz) Yetiştiriciliğinde Güneş Enerjili Akıllı Damla Sulama Sistemi Tasarımı’ projesiyle Semih Özden - Akademik Danışmanı Doç. Dr. Mahir Dursun

Mansiyon Ödülleri:
• ‘Traktörler İçin Kanca Tipi 3 Noktadan Pratik Bağlanabilir Askı Düzeneği Tasarımı ve İmalatı’ projesiyle Dr. Erman Aydın - Akademik Danışmanı Prof. Dr. Muammer Nalbant
• ‘Yukarı Akışlı Çamur Yataklı Anaerobik Reaktörde(Yaçyar) Peynir Altı Suyunun Arıtılabilmesi Ve Biyogaz Üretimi İçin En Uygun Ön Arıtım Yöntemi ve Koşullarının Belirlenmesi” projesiyle Gökçen Akseli - Akademik Danışmanı Doç. Dr. S. Ferda Mutlu
• Alkali Yakıt Hücreleri için Karbon Destekli Nikel, Gümüş ve Nikel-Gümüş Katalizörlerin Hazırlanması ve Karakterizasyonu” prosiyle Mehmet Gürbüz - Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Aylin Aytaç.

Teşvik Ödülleri:
• ‘200 Amper, Yüksek Frekans Anahtarlamalı, DA ve AA/DA Kaynak Makinalarının Geliştirilmesi’ projesiyle Arzu Koparan - Akademik Danışmanı Doç. Dr. M. Timur Aydemir.
• ‘Kesintisiz Güç Kaynakları için Yarıiletken Aktarım Anahtarı Tasarımı ve Gerçekleştirilmesi’ projesiyle Hüseyin Köse- Akademik Danışmanı Doç. Dr. M. Timur Aydemir.
• ‘Lineer Anahtarlamalı Reklütans Motorun Pozisyon Kontrolü’ projesiyle Fatma Gül Koç - Akademik Danışmanı Doç. Dr. Mahir Dursun.
• ‘İki Katlı Bir Binanın, Güneş Enerjisi Destekli Hava Kaynaklı Isı Pompasıyla Isıtılması Ve Sıcak Su Eldesinin Analizi’ projesiyle Tuna Ceylan - Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Atılgan.
• Kobalt ve Demir İçerikli Silikat Katalizörlerin Sentezi, Karakterizasyonu ve Amonyaktan Hidrojen Eldesi İçin Kullanımı’ projesiyle Nalan Gülçin Kaykaç - Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Dilek Varışlı.
• ‘Deniz Suyundaki Hidrojen Sülfürün (H2S) Farklı Metal Elektrotlar Kullanılarak Elektro-Oksidasyonunun İncelenmesi’ projesiyle Orhan Yılmaz - Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Aylin Aytaç.
ETİKETLER : Sayı:953

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics