e-toplum 05 OCAK 2015 / 09:14

Ticarileştirilen ürünlere ödül

Uygulamalı Teknoloji Ticarileştirme Programı tamamlandı

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), Bilkent Cyberpark ve The University of Texas at Austin – IC2 Institute iş birliğinde düzenlenen ve ABD Dış Ticaret Bakanlığı’nın BOOST Programı kapsamında desteklenen ‘Uygulamalı Teknoloji Ticarileştirme Programı’nın ikincisi tamamlandı.  100 saatlik eğitimden oluşan, gerçek projelerin ticarileştirilmesi üzerine çalışılan, teknoloji değerleme, pazarlama, lisanslama konularında;  toplam 12 modülü kapsayan bir sertifikasyon eğitim programı olan Uygulamalı Teknoloji Ticarileştirme Programı’nın (UTTP) 2014 yılı mezuniyet ve ödül töreni Ankara’da gerçekleşti. Özellikle Teknoloji Transferi konusunda ülkemizde eksik olan nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılayan bu sertifikasyon programında fikri mülkiyet, lisanslama, pazar araştırması, teknoloji değerlemesi ve satış konuları ilk günden itibaren gerçek vakalar üzerinden uygulamalı olarak işleniyor.

İlki 2013 yılında gerçekleştirilen programa, her yıl 10 girişimci ve 30 Teknoloji Transfer temsilcisi olarak seçilen 40 seçkin katılımcı, zorlu bir değerlendirme süreci sonunda kabul ediliyor. Bu yıl da 15 farklı ilden 130 başvuru arasından elemeleri geçen toplam 40 kişi iki aylık bir süreye yayılmış toplam 12 gün süren yoğun programı başarıyla tamamlayarak mezun oldu.

Kazanan ekip ABD yolcusu

 Bu yıl, 10 ekip arasından ‘Phrase Tag Technology’ projesi üzerinde çalışan ekip birinci oldu. Proje kapsamında, düzensiz metinleri yapılandırarak, kavram, nicelik ve nitelik bildirimleri içeren sözcük gruplarını belirleyen, böylece yüksek verimli arama yapılmasını mümkün kılan teknolojinin ticarileştirilmesi üzerinde çalışıldı. Kimola firmasından Bestem Büyüm, TTGV’den Seda Ölmez Çakar, EBİLTEM’den Özgür Güvenenler ve İstanbul TTO’dan Hasan Kömürcü’den oluşan ekip, ABD’de 1 haftalık Teknoloji Transferi Atölye çalışmasına katılmaya hak kazandı. Geçen yıl kazanan ekip, Austin/Teksas’ta yapmış olduğu iş gezisinde yatırımcılarla, avukatlarla ve birçok firmayla tanışma ve projelerine yatırım elde etme şansını yakalamış ve ürünün ticarileşmesi için gerekli iş birlikleri kurmayı başarmıştı.

 

 
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics