e-toplum 27 KASIM 2011 / 13:07

Tıp bilişimindeki gelişmeler Antalya’da konuşuldu

Tıp Bilişimi Kongresi, Antalya Belek Xanadu Otel’de 17-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti. “Sağlıklı Bilişim” sloganı ile gerçekleşen kongrede, Sağlık Bakanlığı’nın e-Sağlık uygulamaları, sosyal medya ve sağlık, sağlık bilişiminde altyapı, sağlıkta mobilite, proje bütçe kaynakları, projeye hazırlık ve başarı öyküleri, sağlık bilişimi ve mevzuat gibi konu başlıkları altında paneller, oturumlar düzenlendi, görüş alışverişleri yapıldı. Kongrenin platin sponsoru Sisoft, altın sponsoru Orion Health iken Datasel, Alpdata, Horacore, Fonet, Philips gibi şirketler de sponsorlar arasında idi. Kongrede şirketler açtıkları standlarla hem tıp bilişimi alanındaki son ürünlerini ve çözümlerini tanıttılar hem de kongre katılımcılarla iletişim ve bağlantı kurma şansını elde ettiler.

Üstün Aydıngöz’den renkli bir sunum
Kongrenin ilk günü IHE Türkiye toplantısı gerçekleşti. Toplantının yanı sıra IHE: XDS-SWF profilleri hakkında bir kurs da düzenlendi. Kongrenin resmi açılışı ise 18 Kasım günü Tıp Bilişimi Derneği Başkanı Prof.Dr. Mustafa Özmen’in konuşmasıyla yapıldı. Konuşmasında geçmiş kongrelerden bilgi veren ve günümüze geldiğinde 594 üyesiyle  Tıp Bilişimi Derneği’nin sektör için önemine dikkat çeken Özmen’in ardından kongrenin belki de
en renkli sunumunu Hacettepe Üniversitesi’nden Üstün Aydıngöz gerçekleştirdi. Uzay araştırmalarıyla ilgili geniş bilgi sahibi ve deneyimi
olan Aydıngöz, sunumunda uzay araştırmaları ve özellikle aya giden ilk insanların deneyimlerinden yola çıkarak, katılımcılara proje yönetimiyle ilgili çarpıcı bulgular ve mesajlar sundu. Kongrede ilgi çeken diğer paneller ise sağlıkta sosyal medya ve sağlıkta mobilite konulu paneller oldu.
Kongre ile daha geniş bilgi, izlenim ve fotoğrafları BThaber’in 19 Aralık’ta çıkaracağı “Sağlıkta Teknoloji” özel yayınında bulabileceksiniz.

2014 Avrupa Tıp Bilişimi Kongresi İstanbul’da

Mustafa Özmen’in kongrede verdiği bilgiye göre, 27 Ağustos’ta Oslo’da yapılan EFMI genel kurulunda 2014 Avrupa Tıp Bilişimi Kongresi’nin İstanbul’da yapılmasına karar verildi. Kongreye Tıp Bilişimi Derneği ev sahipliği yapacak. Kongre, Haliç Kongre Merkezi’nde 31 Ağustos-3 Eylül 2014 tarihlerinde yapılacak. Özmen, 2014’te Dünya kongresi yapılmayacağı için 2014 Avrupa kongresine yoğun katılım beklendiğini ifade etti. Özmen, diğer yandan sağlıkta bilişim alanında yine çok önemli bir etkinlik olan Connecthaton’un da 2013’te İstanbul’da gerçekleşeceğini kaydetti.
ETİKETLER : Sayı:847

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics