e-toplum 30 OCAK 2011 / 18:00

Torba Yasası’nın yasalaşması bekleniyor

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve İkinci Başkan Ayhan Beydoğan, kurumun 2011 planları ile ilgili bilgi verdi.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK), 2010 yılı değerlendirmesi ve 2011 yılı hedeflerine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve İkinci Başkan Ayhan Beydoğan’ın katıldığı toplantıda; sabit, mobil sektör analizleri, numara taşıma, cep telefonu üretimi, tüketici hakları, çağrı merkezleri, bilişim sektörü, yerli cep telefonu üretiminin desteklenmesi ve baz istasyonları gibi birçok konu ele alındı.
BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, 2010 yılı sonu rakamları itibariyle bilişim sektörünün büyüklüğünün 35 milyar doları aştığını kaydetti. 2011 yılı için ise sektörde yüzde 10’luk bir büyüme beklediklerini aktaran Acarer, e-Devlet Torba Yasası’nın içerisinde bilişim sektörüne yönelik standardizasyon ve sertifikasyon çalışmasının da yer aldığını ifade etti. Acarer, “Standardizasyon ve sertifikasyonun yapılmaması birçok ihalenin de başarısız olmasına yol açıyor. Bunun çalışmaları BTK tarafından tamamlandı ve e-Devlet Torba Yasası’nın yasalaşmasını bekliyoruz” dedi.

Karayolları da kapsama alanına girecek
GSM alanında kapsama alanıyla ilgili sona gelindiğini ifade eden Acarer, Ulaştırma Bakanının isteğiyle nüfusun yaşadığı her yer ile otoyollar, bölünmüş yollar ve demiryolları dahil olmak üzere kapsama alanına alınması yönünde Şubat ayında bir ihale yapılacağını söyledi.

Şubat ayında 5 çağrı merkezi geliyor
Yeni çağrı merkezlerinin ve var olan çağrı merkezlerinin doğu ve güneydoğuya kaydırılması konusunun 2011 yılında da devam edeceğini ve Şubat ayında 5 yeni çağrı merkezinin açılacağını duyuran Acarer, iletişim sektöründeki çağrı merkezlerinin de birçok sektör için örnek teşkil ettiğini ifade etti.
BTK İkinci Başkanı Ayhan Beydoğan ise, sektörde çağrı merkezleri ile ilgili düzenlemelerin yapıldığını hatırlatarak diğer sektörleri de kapsayan tavsiye niteliğinde bir çalışmanın hazırlıklarının da sürdüğünü belirtti.

Yerli üretime destek
Mobil Cihaz Kayıt Sistemi (MCKS) üzerinde 2010 yılında 16 milyona yakın cep telefonuna IMEI numarası verildiğini ifade eden Acarer, 16 milyon cep telefonunun çoğunluğunun ithal olduğunu ve yerli cep telefonu üretimi konusunda yeni destekler de olabileceğini söyledi. Acarer, ithal edilen cep telefonlarının yüzde 20’sinin dahil Türkiye’de üretilmesi durumunda çok büyük ekonomik gelir elde edilebileceğini vurguladı.
MCKS sisteminin e-devlet bütünleştirme çalışmalarının da gerçekleştirildiğini söyleyen Acarer, “Sistemin; Gümrük Veriambarı Sistemi, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gelirler Genel Müdürlüğü bütünleştirmesinin tamamlanması, bireysel ithalat başvurularının e-imza ile alınması, log takip sistemi, listelerin GSM işletmecileri ile paylaşılması ve dokümantasyon çalışmalarının 2011 yılı içinde de planlanmaktadır” dedi.

BTK’dan belediyelere uyarı

Özellikle son dönemlerde baz istasyonlarıyla ilgili yerel otoritelerin almış olduğu kararları anımsatan Dr. Tayfun Acarer, bu kararların çok tehlikeli bir boyuta gelmeye başladığını vurguladı.
Kararların Türkiye’deki mobil iletişim altyapısını dinamitleyecek hale geldiğini kaydeden Acarer, kararların bu şekilde devam ettiği sürece, bu kararları alan yerel otoritelerin çok yakında ciddi tazminat davalarıyla muhatap olabileceğine dikkat çekti.
Acarer, “Bir yaşam mahallinde mobil iletişimin kesilmesi sonucunda ortaya çıkacak maddi, manevi, sağlık, sosyal güvenlik ve benzeri sorunların tazmininden kim sorumlu olacak ve bu konuda açılacak davalarla kim muhatap olacak düşünmeleri gerekir. Haberleşme anayasal bir haktır ve siz bu hakkı, alınan kararlarla engellediğiniz zaman anayasal bir suç işlemekle karşı karşıya kalırsınız” dedi.

BTK heyeti Sudan’ı ziyaret etti, yeni işbirlikleri yolda

Sudan Milli Telekomünikasyon Kurumu (NTC) daveti üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Dr. Tayfun Acarer başkanlığında, Kurul üyeleri Galip Zerey ve Mehmet Selçuk Nursoy’un da yer aldığı bir heyet, 17-18 Ocak 2011 tarihlerinde Sudan’a ziyaret gerçekleştirdi.
NTC Genel Müdürü Dr. Izzeldin Kamil Amın ve NTC’nin diğer yetkilileri ile görüşmelerin yapıldığı ziyarette, her iki kurum temsilcileri ülkelerindeki mevcut durum hakkında bilgi karşılık bilgi alışverişinde bulunuldu ve BTK ile NTC arasında muhtemel işbirliği alanları ele alındı. Sudan Haberleşme ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Yahia Abdalla M. Hamad tarafından kabul edilen BTK heyeti, Haberleşme ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı Müsteşarı Mohamed A. Elsadıg ve Hartum Büyükelçisi Erdoğan Kök ile de bir görüşme yaptı. BTK heyeti, ayrıca Sudan’da faaliyet gösteren işletmecilerden Canar Telecom, MTN, Sudatel ve Zain’i ziyaret ederek yetkililerinden bilgi aldı.
ETİKETLER : Sayı:806

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics