e-toplum 10 AĞUSTOS 2015 / 07:02

TSE’den kadınlara siber güvenlik eğitimi

TSE, kız öğrenciler ve profesyonel kadın bilişimciler için ücretsiz siber güvenlik ve sızma testi semineri verecek.

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, verilecek seminerler aracılığıyla, Türkiye’de bilişim alanında çalışan kadınlar ve bu alanda kariyer yapmayı düşünen kız öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Korkmaz, TSE’nin BT ile ilgili çalışmalarını 2003 yılında başlattığını hatırlatarak “Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Daire Başkanlığı bünyesinde, bu sektöre yönelik belgelendirme ve test hizmetleri veriliyor. Enstitü, bu alandaki bilgi ve tecrübelerini, eğitim programlarıyla, düzenlediği seminer, konferans ve sempozyumlarla ilgili kişi ve kuruluşlara aktarıyor” dedi.

Sızma Testi Uzmanı olmak için ilk adım

TSE’nin bilişim sektöründe kadınların etkinliğini arttırmaya yönelik olarak hazırladığı bu yeni seminer programıyla ilgili Korkmaz şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’de bilişim sektöründe çalışan ve bu alanda kariyer yapmayı düşünen kadın sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapan sivil toplum örgütlerinden Kadın Bilişimci Topluluğu’nun yaz eğitimleri kapsamında TSE Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı tarafından birer günlük ücretsiz seminer verilecek. Eğitimler temel seviyede olacak ve katılım için herhangi bir ön koşul aranmayacak. Ancak kontenjanlarımız sınırlı olduğu için kız öğrencilere ve profesyonel kadın bilişimcilere öncelik tanınacak. Uzmanlarımız seminerlerde; sızma testi süreçleri,  ağ yapısının tespit edilmesi, ağ üzerinden yapılabilecek saldırılar, işlemci ve sunucularda zafiyetlerin tespit edilmesi, web uygulamaları hakkında bilgi toplanması, ‘hacker’lar, virüsler, zararlı yazılımlar ve mobil cihazlardaki tehlikeleri anlatacak. Siber güvenlik ve sızma testlerinin temellerinin ele alınacağı seminerin sonunda ilgilenen katılımcılar TSE tarafından açılan Beyaz Şapkalı Hacker eğitimlerini alarak ‘Sızma Testi Uzmanı’ unvanıyla siber güvenlik alanında bir kariyere ilk adımı atabilirler.” Ücretsiz olarak verilecek seminerler için Kadın Bilişimci Topluluğu ve TSE Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Daire Başkanlığı ile iletişime geçilmesi gerekiyor.
ETİKETLER : 1033
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN