e-toplum 09 MAYIS 2010 / 18:00

TÜBİDER kanalın sorunlarını değerlendirdi

TÜBİDER Ankara, 10. Kuruluş Yılı kapsamında İstanbul’da düzenlenen etkinliğin ardından Ankara’da “Bilişim Sektörü Bayi Kanalının Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu bir panel düzenledi.
Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜBİDER Yönetim Kurulu Başkanı Erkin Fındık, TÜBİDER, Türkiye BİT sektörü ve hedefleri konusunda bir konuşma gerçekleştirdi. Fındık, kanalın zincir marketlerle birlikte sürekli güç kaybettiğine değinerek bu konuda kanalın kendisini yenilemesi gerektiğini ve işbirliği içerisinde hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.
Fındık, sektörde standartların oluşması ve mesleki tanımlamaların yapılması için Mesleki Yeterlilik Kurulu ile birlikte çalışmaların devam ettiğini belirterek hukuksal altyapının hazırlandığını da sözlerine ekledi.
Gök, 2010 yılında bilişim sektörünün parlayan bir sektör olacağını ifade etti ve sözlerini şu şekilde devam ettirdi: “Bilişim sektörü her 3 yılda bir kendisini tamamen yeniliyor. Bugün öğrendiklerimizi 3 yıl sonra tamamen yenilememiz gerekli. Bu durum başka hiçbir sektörde yok.”
Gök ayrıca her yıl sektörde 3-4 bin bilgisayar mühendisinin mezun olduğunu ancak kalifiye eleman sıkıntısının devam ettiğini ifade ederek bilgisayarcıyım diyenin işletme kurduğunu standartları olmayan bir gemiyle ilerlemeye çalıştıklarını belirtti.
TÜBİDER Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Başar ise konuşmasında bilişim sektörünün sivil toplum yararına çalışması gerektiğini belirtti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics