e-toplum 10 ŞUBAT 2014 / 08:02

TÜBİTAK 10 üniversiteye daha TTO desteği veriyor

30 Ocak tarihinde, TÜBİTAK ile 10 üniversite arasında Teknoloji Transfer Ofisleri için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katılımıyla imza töreni düzenlendi.

TÜBİTAK, üniversiteler bünyesindeki Teknoloji Transfer Ofisleri’nin (TTO) desteklenmesi amacıyla 10 üniversiteye yıllık 1 milyon TL’ye kadar hibe desteği veriyor. TÜBİTAK ile desteklenecek üniversiteler arasındaki imza törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Ersan Aslan, TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Yücel Altunbaşak, TTO desteği alacak üniversitelerin rektör ve rektör yardımcıları katıldı.

İleri teknoloji seviyesine çıkmamız gerekiyor
TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’nın (TEYDEB) yürüttüğü ‘1513 Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı’ ile üniversite ve sanayicilere hizmet vermesi için kurulan TTO’lar geri ödemesiz (hibe) olarak destekleniyor. İlk kez geçen yıl başlatılan program kapsamında 2014 yılından itibaren Anadolu Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Uludağ Üniversitesi olmak üzere 10 üniversiteye daha destek verilecek. Fikri Işık, törende yaptığı konuşmada, “2012 yılında başlattığımız bu program artık bir devlet desteği olmaktan öte üniversitelerimiz için bir saygınlık haline geldi. Türkiye’nin geleceği bilim ve teknolojide. Sürdürülebilir bir üretim, sürdürülebilir bir ihracat ve sürdürülebilir bir kalkınma için teknolojiye dönüştürülmüş bilim, olmazsa olmazlardan biri. Şu anda yaptığımız üretim düşük-orta seviye derecesinde. Artık bu alandan ileri teknoloji seviyesine çıkmamız ve bir sıçrama yapmamız gerekiyor.” dedi. 1513 TTO Destekleme Programı Proje Sözleşmesi; TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Yücel Altunbaşak ile Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Naci Gündoğan, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Yavuz Çoşkun, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yunus Söylet, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ademoğlu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof.Dr. Mustafa Güden ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kamil Dilek arasında imzalandı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics