e-toplum 02 OCAK 2011 / 18:00

TÜBİTAK Bilim Ödülleri sahiplerine verildi

TÜBİTAK tarafından verilen Türk bilim dünyasının en önemli ve itibarlı ödülleri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde, 28 Aralık’ta Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
TÜBİTAK Bilim Kurulu, 2010 yılında 1 kişiye TÜBİTAK Bilim Ödülü, 2 kişiye TÜBİTAK Özel Ödülü, 1 kişiye TÜBİTAK–TWAS Teşvik Ödülü ile farklı bilim dallarından toplam 14 kişiye Teşvik Ödülü verilmesine karar vermiş ve ödül alanlar her yıl olduğu gibi bu yıl da TÜBİTAK’ın kuruluş yıldönümü olan 24 Temmuz’da açıklanmıştı.
Törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Başkanvekilleri Nevzat Pakdil ve Sadık Yakut ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş yer aldı.
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Gül, “Bu iklim oluşursa ancak bu faaliyetler oluşabilir. Yoksa ABD’deki, Avrupa’daki en iyi laboratuvarlarda, akademik özgürlüğün en iyi olduğu yerdeki bilim insanlarımıza gelin demek kolay değil” dedi.
Ödüller sahiplerine Abdullah Gül tarafından verildi. Ödül sahipleri ise;
TÜBİTAK Bilim Ödülü: Prof. Dr. Seza Özen
TÜBİTAK Özel Ödülü: Prof. Dr. Umran İnan
TÜBİTAK Özel Ödülü: Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu (Son dönem Osmanlı, erken dönem Türk entelektüel, diplomatik ve siyasal tarihine farklı bir bakış açısıyla yaklaşan uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle) TÜBİTAK Teşvik Ödülleri: Prof. Dr. İsmail Boztosun, Prof. Dr. Melih Ertan Çınar, Doç. Dr. Mehmet Doğan, Doç. Dr. Emrah Kalemci, Prof. Dr. Mahmut Özacar, Doç. Dr. Asiye Safa Özcan, Prof. Dr. Adil Baykasoğlu, Doç. Dr. Alper Tunga Erdoğan, Doç. Dr. Bahar Yetiş Kara, Prof. Dr. Mehmet Kitiş, Doç. Dr. Metin Muradoğlu, Doç. Dr. Reşat Özaras, Yrd. Doç. Dr. Selin Sayek Böke, Yrd. Doç Dr. Caner Bakır.TÜBİTAK TWAS Teşvik Ödülü: Prof. Dr. A. Muhammed Uludağ oldu.
ETİKETLER : Sayı:802

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics