e-toplum 20 MAYIS 2012 / 13:37

TÜBİTAK, Kocaeli ve Kayseri’ye bilim merkezi kuracak

2016’ya kadar tüm büyükşehirlerde, 2023’e kadar ise 81 ilde bilim merkezi kurulacak.

TÜBİTAK, belediyelerle işbirliği yaparak 16 büyükşehir ve ardından 81 ilde bilim merkezi açacak. İlk olarak Konya’da inşasına başlanan bilim merkezlerinin Kayseri ve Kocaeli’nde de kurulması için imzalar atıldı.
Büyükşehirlere bilim merkezleri açılması için 11 Nisan’da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün başkanlığında büyükşehir belediye başkanları ile düzenlenen toplantının ardından ilk adım Kocaeli ve Kayseri’den geldi. TÜBİTAK tarafından “Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı” kapsamında Kocaeli ve Kayseri’de bilim merkezi kurulacak. Gerçekleştirilecek projenin protokolü TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Yücel Altunbaşak ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki arasında imzalandı.
TÜBİTAK Başkanlık Binasında düzenlenen imza töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Yücel Altunbaşak, bilim merkezlerinin çok önemli olduğunu açıklayarak, öğrencilerin bu merkezlerde bilimi yaşayarak ve tecrübe ederek öğreneceklerini söyledi. Bilim merkezlerinin herkese hitap edeceğini vurgulayan Altunbaşak, toplumun her kesiminin dikkatini bilime çekeceklerini kaydetti.
ETİKETLER : Sayı:872

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics