e-toplum 04 KASIM 2012 / 15:53

TÜBİYAD’dan yeni adımlar

TÜBİYAD Finans ve Bilişim Yöneticileri Derneği Kasım ayı bülteni yayınlandı. TÜBİYAD, bu ay EuroCIO’nun aylık yapılan ”Üye Ülkeler” toplantısına ilk defa katıldı. Sırayla gündem de belirtilen konularda üye ülkeler kendi gelişmelerini raporladı. Ayrı çalışma gruplarıyla yürütülen proje konuları arasında: bulut teknolojisi, veri guvenliği, tedarikçi ilişkileri, insan kaynakları ve e-beceriler yer aldı. EuroCIO’nun Avrupa’daki 450 CIO’nun katkısıyla oluşturduğu “e-beceriler, ICT iş imkanları” başlıklı anket sonucuna TÜBİYAD web sitesinin üyelere açık olan bölümünden erişilebiliyor. Bu istatistiklere Türkiye’deki durumun eklenebilmesi için TÜBİYAD benzer bir anket yapmayı planlıyor.

Genç liderler için YGA zirvesi
Mevcut CIO’lar kadar geleceğin CIO’larını yetiştirmede hassas olan TÜBİYAD, liderlik okulunu paylaşıyor. Bu doğrultuda 24 Kasım’da İstanbul Kongre Merkezi’nde gercekleşecek “Young Guru Academy” etkinliği için gençlerin katılımını bekliyor.

Kurul toplantıları yeniden başlıyor
TÜBİYAD’ın kurul çalışmaları da yaz döneminde verilen aralıktan sonra tekrar Kasım ayından itibaren bazı yeniliklerle yeniden başlıyor. Her toplantıda değişik temalarda 20 dakika sürecek tanıtım/eğitim/farkındalık yaratma sunumları yapılırken, yeni projeler tanımlamak üzere anketler yapılması ve EuroCIO projelerine bütünleşecek şekilde çalışma grupları ile temas kurulması planlanıyor.

Üniversiteler ile işbirliği artıyor
TÜBİYAD, Koç Üniversitesi Kariyer Geliştirme Merkezi, Araştırma ve Proje Geliştirme Direktörlüğü, Executive Eğitim Program Yönetimi ile olası işbirlikleri konusunda olumlu adımlar atmış durumda. Okulun öğrencileri ile TÜBİYAD arasında ilişkileri kolaylaştırmak ve sürdürülebilir hale getirmek icin Jr-CIO öğrenci kulübü kurma girişimleri başlatıldı.

EuroCIO yıllık toplantısı için Brüksel’de TÜBİYAD organizasyonuna katılma fırsatı
EuroCIO (European CIO Association), TÜBİYAD üyelerini Brüksel’de 29-30 Kasım 2012
tarihlerinde yapılacak 12.E uroCIO Yıllık Konferansına (Radisson Blu Royal Hotel) indirimli katılma olanağıyla davet ediyor. Diğer taraftan EuroCIO tarafından başka bir çalışma da gündemde. “Executive MBA” programları araştırıldığında hiç birinin büyük ICT birimlerin yonetiminden sorumlu veya inovatif sayısal değişim projelerinden sorumlu, yani kurumların yenilenmesine tesir eden teknolojilerden sorumlu üst-düzey yöneticilere (CIO gibi) yönelik tasarlanmamış oldukları görülüyor. Bu sebeple EuroCIO’nun önderliğinde böyle bir programın geliştirilmesi için uzun çalışmalar sonucunda Hollanda ve Almanya’da “Executive MBA for CIOs” hayata geçirildi. EuroCIO’nun eğitim eko-sistemi 3 katmandan oluşuyor.
1. Katman 1: Eğitim piramitinin en üst katmanında IT birimini en üst kademede yönetecek, sayısal değişim veya inovatif iş süreçlerini hayata geçirecek mevcut CIO, potansiyel gösteren geleceğin CIO, danışman pozisyonundaki yönelik bir program.
2. Katman 2: Bu katmandan faydalanacak katılımcılar çoğunlukla CIO’ya raporlayan, kurumsal mimariden sorumlu proje ve program yöneticilerini kapsıyor.
3. Katman 3: Modüler derslerden oluşan bu katman ITC birimdeki genç elemanlara yönelik.
2013 yılında bu programın bir katmanını TÜBİYAD,  Türkiye’de başlatmak isteğini taşıyor ve bu yönde EuroCIO ile çalışmalara başlanmış durumda. TÜBİYAD, Avrupa’nın standartlarına uygun ama Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre bir program olmasını  öngörüyor. TÜBİYAD bu konuda üyelerinin düşünce ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak  gelişmeleri paylaşacağı bilgisini veriyor.
ETİKETLER : Sayı:894

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics