e-toplum 10 ARALIK 2012 / 16:03

TÜBİYAD, Avrupa CIO’larına merhaba dedi

Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerde faaliyet gösteren CIO’lar tarafından 2004 yılında kurulan EuroCIO’nun yeni üyesi TÜBİYAD (Finans ve Bilişim Yöneticileri Derneği) oldu. TÜBİYAD, ayrıca EuroCIO’ya AB üye ülkeleri dışından kabul edilen ilk dernek olma unvanını da kazandı. EuroCIO’nun bünyesinde 30 doğrudan üyesi, 9 ulusal dernek, 600 konsolide üye, 12 Avrupa ülkesi yer alıyor. Ortaklar ile olan 130 milyar avronun üzerinde bütçeyi yöneten EuroCIO ile 600 bin BT çalışanına doğrudan ulaşmak da mümkün.


Öte yandan EuroCIO’nun CIO’ların tecrübelerini paylaşabileceği, ortak kaygıları tartışabilecekleri ve kurumsal bilişim projelerine ait konularda duyarlılığı yükseltme imkânını verecek ortamı sağlamak, ülkeler arası CIO forumları için platform sunmak ve Avrupa’daki CIO’ların ortak konumlarını kullanıcılara, tedarikçelere ve hukuki düzenleyicilere iletmek gibi görevleri var. Bunların ülkemize aktarılmasını sağlayacak platform da TÜBİYAD olacak.

Türkiye’ye ilgi büyük
Gökhan-BilgeEuroCIO’nun Brüksel’de yapılan genel kurulunda TÜBİYAD adına Yönetim Kurulu Başkanı Ali Malaz ve Destek ve Eğitim Kurul Başkanı ve Denetim Kurulu Üyesi Gökhan Bilge de yer aldı. Etkinlik sırasında sohbet etme olanağı bulduğumuz Ali Malaz, “EuroCIO ile karşılıklı görüştükten sonra bu organizasyonu TÜBİYAD ve Türkiye için çok olumlu bir yapı olduğuna karar verdik ve burada olmamız gerektiğine inandık. Sadece AB üyelerine açık bir organizasyon olmasına rağmen TÜBİYAD’ı kabul ettiler. Bu da bizi çok mutlu etti. Türkiye ile ilgili çok heyecan duyuyorlar. Hepsinin önlerinde Türkiye ile ilgili çok olumlu ekonomik raporlar var. Özellikle Türkiye’deki akıllı telefonların ve mobil teknolojilerindeki bu artışın önümüzdeki yıllarda çok fazla olacağını düşünüyorlar ve bu anlamda ülkemizi büyük bir pazar olarak değerlendiriyorlar” dedi.
Önümüzdeki dönemde EuroCIO’nun yönetiminde olmayı da planladıklarını ifade eden Ali Malaz, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“EuroCIO ile ortak yapacağımız bazı projeler olacak bunlarda Türkiye olarak yer almak hedefindeyiz. Özellikle eğitim kısmını çok önemsiyoruz. EuroCIO’nun en önemli konusu bilişim eğitimi. Çünkü önümüzdeki yıllarda AB’de bilişim alanında 200 bin çalışana ihtiyaç olacak. Ülkemizde de aynı açığın olacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla dernek olarak bilişim eğitimini çok önemsiyoruz. Aynı zamanda ülkemizdeki işsizlik açısından da bir fayda sağlayacağını düşünüyoruz. En azından doğru yerlere yönlendirerek insanları talebin olduğu sektörlere yönlendirerek işsizlik konusunda faydalı olabilir.”
EuroCIO AB’deki üye ülkelerin CIO yapılanması tarafından oluşturulan bir yapılanma. Brüksel’deki etkinlikte Avrupa Birliği Komisyonu Sayısal Ajandanın Başkanı Neelie Kroes’in de bir konuşması oldu. Kroes konuşmasında, bulut bilişim şartnamesi ile ilgili hazırlanmış konularda müşteri tarafında yani talep eden taraftaki yorumlarını paylaştı.
Gökhan Bilge, EuroCIO oluşumu hakkında ise şu bilgileri verdi:
“EuroCIO’nun iki tip üyesi var. Bir bizim gibi ülke bazında üye olanlar var. Onların üyeleri de üye olmuş oluyor. Bir de doğrudan belli bir ölçekteki şirketin CIO’su üye olabiliyor. Bunların yönetimdeki oy hakları da değişiyor. Doğrudan üyelikler kişisel oluyor. Öbürleri ülke bazındaki bir üyelik oluyor. Kişinin işten ayrılması durumunda üyelik şirkete kalıyor. Bizim EuroCIO’ya üye olmamızın getireceği kuvvet, esasında bundan sonra doğrudan Türkiye’den getireceğimiz üye sayısını da etkileyecektir. Biz bu toplantıya Ali Malaz ve TÜBİYAD adına geldik. İki tane de üye CIO’muz bulunuyor. Bunlardan bir tanesi İhlas Holding’in CIO’su Serdar Kayaoğlu diğeri de STM’den Hayrullah Kaya.”

Avrupa’nın en güçlü CIO’ları birarada

TÜBİYAD_kutuTÜBİYAD, Türkiye’de Finans ve Bilişim Yöneticileri Derneği adı altında 2010 yılında kurulmuş bir dernek. Bugüne kadar 155’in üzerinde üye sayısına ulaşmış durumda. CIO ve CFO konularında oldukça aktif olan dernek kendisini, “Türkiye’nin CIO platformu altında en büyük bilişim derneği organizasyonu” olarak tanımlıyor.
ETİKETLER : Sayı:899

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics