e-toplum 03 OCAK 2010 / 23:00

Türk Telekom’dan eğitime çifte destek

Türk Telekom eğitim yatırımlarına, devlet liselerine Vitamin bağışı ve Antalya Türk Telekom Lisesi açılışı ile devam etti. 24 derslikli, 720 öğrenci kapasiteli okulun açılması ile “Türk Telekom Okulları”nın sayısı 48’e ulaşırken, imzalanan protokol ile de etkileşimli eğitim yazılımı Vitamin’in Lise sürümünün daha fazla öğrenci ve öğretmene ulaşması sağlanmış oldu.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany’nin katılımıyla Antalya’da imzalanan protokol ile çevrimiçi eğitim destek yazılımı Vitamin’in Lise sürümü devlet liselerinde ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor. Açılışı yapılan Antalya Türk Telekom Lisesi ile Türkiye çapında eğitime başlayan Türk Telekom Okulu sayısı 48’e ulaştı. Uluslararası ödüller ile başarısını kanıtlayan Türk Telekom Okulları projesi tamamlandığında, yaklaşık 40 bin öğrenciye eğitim olanağı sağlanacak.
48. Türk Telekom Okulu Antalya’da
24 dersliği, 720 öğrenci kapasitesi bulunan okulun açılışı ile Türk Telekom’un eğitim sistemine kazandırdığı okul sayısı 48’e ulaşmış oldu. Türk Telekom, Ulaştırma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen “Türk Telekom Okulları” projesi kapsamında, diğer tesislerle beraber 78 eğitim binası inşa edilecek. Projede şu ana kadar 48’i okul olmak üzere toplam 72 eğitim binası tamamlanarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edildi.
Antalya’da düzenlenen açılış töreninde bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; “Çağımızın en kârlı yatırımının açılışını yapıyoruz. Bu yatırım geleceğimize olan yatırımdır. Bilgi çağında bilgiye sahip olan, üreten ve kullanan uluslar öne çıkmaya, bundan mahrum olan ülkeler ise geri kalmaya mahkumdur. Bunun farkında olarak göreve geldiğimiz günden beri sadece Türkiye’nin tıkanan damarlarını, yollarını açmakla kalmadık, Türkiye’yi doğudan batıya, güneyden kuzeye bilişim otobanlarıyla da ördük. Çünkü erişen ve ulaşan bir Türkiye aynı zamanda birliğin ve beraberliğin, kalkınmanın gerçekleşeceği bir Türkiye’dir. Ülkemizi bilgi toplumuna dönüştürmektir. Bilgi toplumuna dönüşümde hedeflerimiz belirlendi. Yıl 2013. Bugün 15 milyon çocuğumuzun okuduğu okullarımızın yüzde 95’ine ADSL bağladık. Okullarımıza bilgi teknoloji sınıfları yaptık” dedi. Açılış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise “Bizlerin hayali engelli engelsiz tüm öğrencilerimize severek bulunmak isteyecekleri; zevkli, çekici, hoş mekânlara sahip eğitim binalarında eğitim olanağı sunmak. Bugün burada eğitim sistemimize kazandırılan Antalya Türk Telekom Lisesi de bu hayalimizi gerçekleştirdiğimiz projelerden biridir” dedi.
Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany ise, “Eğitime yatırım yapmak, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmaktır. Bu anlayışla, Türk Telekom Okul Projesine ek olarak, eğitim yazılımımız Vitamin’i Türkiye’deki tüm okullara bağışlamak yoluyla eğitime teknolojik destek vermeye başladık. Ülke çapında eğitim altyapısının geliştirilmesine ve çocuklara eğitim fırsatları sunulmasına katkıda bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

TTden_egitime2Milat 1 Ocak 2010

Antalya’da Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya geldi. Doany, 1 Ocak 2010 itibariyle mobil operatörlerin kampanyalarını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na onaylatma süreçlerinin aynısına Türk Telekom’un da kavuşacağını açıkladı. Doany “GSM operatörleri tarifelerini sunduktan sonra 6 gün içinde uygulamaya koyabiliyor. Biz ise 5-6 ay beklemek zorunda kalıyorduk. Bu durum hem bizim açımızdan hem de BTK açısından olumsuzdu. Ancak 1 Ocak 2010 itibariyle GSM operatörleri ile aynı haklara sahip olacağız” dedi.

TTden_egitime1Bakandan açıklamalar

Antalya’da gazetecilerle bir araya gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, e-Devlet yasa tasarısı ile ilgili: “e-Devlet Yasa Tasarısı şu an hazır önce bakanlar kuruluna sonra da meclise sevk edilecek. Mevzuat konusu e-Devlet süreçlerinin önünde bir engeldi ve bu konuyla ilgili başbakanlıkta bir çalışma yapıldı. Klasik devletteki e-devlet işlemlerinin önündeki engelleri ortadan kaldıran bir yasa tasarısı hazırlandı. Bunu çıkardığımızda çok daha hızlandıracağız e-dönüşümü. 2013 bilgi toplumu hedefini de daha kolay yakalayacağız” söyledi.
ETİKETLER : Dosya Sayı:752

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics