e-toplum 17 ARALIK 2014 / 13:16

Türkiye’nin ‘net ithalatçı’ pozisyonundan çıkması gerek

Bilindiği gibi son 20 yılda dünyada fark yaratan ülkelerin başarı hikâyelerinde, bilişim sektörünün açık rolü görülebiliyor. ‘Bilişim’ sözcüğünü Türk diline kazandıran Türkiye Bilişim Derneği (TBD) olarak 43 yıldır, ‘Bilişim teknik bilimini ülke kalkınması için bir araç olarak kullanma’nın önemine dikkat çekiyoruz. 50 yıl önce montaj sanayi olarak başlayan Türkiye elektronik ve bilişim sanayi, yıllar içinde olgunlaşıp önemli birikim kazanılan, büyük yatırımlar yapılan bir sanayi kolu haline geldi.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş

Ekonomik büyüklük olarak dünyanın 17. ekonomisi olan Türkiye,  hem coğrafi konumu hem de genç nüfusu nedeniyle bilişim sektöründe önemli bir avantaja sahip. Türkiye bilişim sektörü bütün olumlu gelişmelere karşın hâlâ, ‘World Wide Web Vakfı’nın dünya çapında sansürü izleme amacıyla hazırladığı yıllık web endeksi raporuna göre, 58. sırada yer alıyor. Sayısal Değişim Endeksi Araştırması’na göre ise Türkiye, 30’uncu sırada. 2023 hedefleri için Türkiye’nin ‘net ithalatçı’ pozisyonundan çıkıp hem iç, hem de dış pazarların teknoloji ürün ve hizmet ihtiyacına yanıt verebilen, bölgesel bir bilişim üssü haline gelmesi, uluslararası standartlara uygun katma değeri yüksek teknolojik ürünler geliştirip tüm dünyaya pazarlamamız gerekiyor.

BThaber Türkiye’nin küresel rekabette var olmasına katkı verecek

Türkiye’nin 21. yüzyılda etkin bir dünya gücü olarak var olabilmesi ancak ve ancak kendi teknolojilerini üreterek uluslararası rekabet edebilen bir konumdaki bir bilişim sektörüne sahip olmasıyla mümkün. Bunun için bilişim sektörünü stratejik sektör olarak tanımlaması, ölçülebilir hedefleri belirlemesi ve yerli bilişim ürünlerinin, yerli bilişim markalarının geliştirilmesine ön ayak olunması gerekiyor. Kendi pazarında söz sahibi olamayan ülkelerin başka pazarlarda söz sahibi olma şansı yok. Tüm dünyada olduğu gibi, toplumsal ve kültürel gelişmede büyük payı olan gazete ve özellikle dergiler, kamu kuruluşları ve özel sektörün vizyonlarını geliştirme ve değiştirmede önemli rol alıyorlar. Yenilik ve değişikliklerin çok sık yaşandığı bilişim ve telekomünikasyon sektöründeki gelişmeler, kullanıcı ve şirketler tarafından bilişim ve telekomünikasyon sektöründe yayımlanan dergiler aracılığıyla izleniyor. Bilişim dergileri, Türkiye için yeni sayılabilecek bilişim ve telekomünikasyon sektörünün takip edildiği kaynaklardan en önemlisi. Bu noktada, ülkemizin ilk bilişim yayınlarından biri olan BThaber Gazetesi’nin 20 yıldır kesintisiz olarak her hafta yayınlanması 1000. sayısını kutlamasını büyük bir başarı olarak görüyor ve kutluyoruz. BThaber Gazetesi’nin, yayınlarıyla bilgi toplumu yolundaki Türkiye’nin küresel rekabette var olmasına katkı vereceğini düşünüyoruz.

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics