e-toplum 24 KASIM 2014 / 09:43

Türkiye’nin çıkış yolu Ar-Ge

2. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla 13 Kasım’da Ankara’da düzenlendi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt, teknoloji geliştirme bölgelerinin ülke ekonomisine katkısının güçlü bir şekilde devam edeceğini belirtti ve kamunun da buna destek vereceğini kaydetti. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş da Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda teknolojik sıçrama gerçekleştireceğini ve bu sıçramanın merkezinde teknoparkların olacağının altını çizerek üniversite – sanayi iş birliğinin ve Ar-Ge kültürünün gelişmesi için vergisel teşviklere dikkat çekti.

OSB’lerde teknoparkların kurulmasını destekliyoruz

Türkiye’nin tek çıkış yolunun ve küresel pazarlardan pay almanın Ar-Ge ve inovasyondan geçtiğini ifade eden Bakan Işık, tartışmanın temel zeminin “Daha iyisini nasıl yaparız?” sorusu olması gerektiğine vurgu yaptı. Nitelikli insan kaynağının önemine dikkat çeken Işık, Türkiye'nin artık ertelenemez bir yükseköğretim reformuna, eğitim sisteminde  mantalite değişikliğine ihtiyacı olduğunu belirtti ve konuşmasına şöyle devam etti: “Bireysel zekâyı kolektif çalışmaya dönüştürmekte maalesef arzu ettiğimiz noktada değiliz. Teknoloji geliştirme bölgeleri ve Ar-Ge merkezlerine çok ciddi destekler veriyoruz. Bu alanda yapılan 100 liralık harcamanın 60 lirasını şirketler yapıyorsa, 40'ını devlet yapıyor. Bu desteklerimizi de artırıyoruz.” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, teknolojik ürünlerle ilgili kamu alımlarında adeta bir rehber özelliği göstereceklerinin altını çizen Fikri Işık, şartnamelerde bulunması gereken teknik özelliklerin belirlenmesinde inisiyatif alacaklarını kaydetti. “Yani adrese teslim şartname dönemi bitecek” diyen Işık, o zaman rekabet ortamının çok daha güçleneceğini söyledi ve “Bütün bunlardaki temel amacımız, Türkiye'nin kamu alımları yoluyla teknolojik dönüşümünü sağlamaktır. Endüstriyel tasarıma büyük önem veriyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri’nde teknoparkların kurulmasını destekliyoruz" açıklamasını yaptı.

2. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi Ödülleri

Bakan Işık, konuşmasının ardından başarılı teknoloji geliştirme bölgelerinin yöneticilerine ödüllerini verdi ve törenin ardından teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren şirketlerin proje sergilerini inceledi. Ödül alan teknoloji geliştirme bölgeleri şu şekilde sıralandı:

 

Olgun Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Ödülleri Kategorisi: 

1. ODTÜ Teknokent

2. İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi

3. İTÜ Arı Teknokent

 

Gelişen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Ödülleri Kategorisi: 

1. Gazi Teknopark

2. Yıldız Teknik Üniversitesi

3. Ankara Üniversitesi

 

Erken Aşama Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Ödülleri Kategorisi: 

1. Düzce Teknopark

2. Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme Bölgesi

3. Malatya Teknoloji Geliştirme Bölgesi

 

En İyi Yükselme Gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kategorisi: 

1. Gebze OSB

2. Yıldız Teknik Üniversitesi

3. Kocaeli Üniversitesi

 

 

 

 

 

 

 
ETİKETLER : 997

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics