e-toplum 23 MART 2015 / 09:29

Türkiye’nin ilk e-seçimi yapıldı

Türkiye Bilişim Derneği’nin genel kurulunda, Havelsan’ın geliştirdiği yerli sayısal e-Sandık ile elektronik oylama yapıldı.

Türkiye Bilişim Derneği’nin 14 Mart günü yapılan genel kurulunun açılış konuşmasını yapan TBD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Tabak, 1971’de ülkemizde bilişim vizyonunu oluşturmak için kurulan TBD’nin bilişim toplumu için büyük özveriyle çalıştığını kaydetti. TBD’nin gücünün bireylerden geldiğinin altını çizen Tabak, “TBD, bireyden bütüne ulaşan bir organizasyondur” ifadesini kullandı. Tabak, Avrupa Birliği’nin, ‘Sayısal Gündem 2020 Programı’na uyumlu olarak ‘TBD Uzmanlık Grupları’nın çalıştığını anlatarak, çalışmalarda binin üzerinde uzmanın görev aldığını belirtti. Bilişim ile yazılımın ulusal stratejik sektör ilan edilmesi gerektiğine dikkat çeken Tabak, “Türkiye’de e-Seçim yapılabilecek mevzuat ve altyapı çalışmaları yapılmalı” dedi. Tabak, ayrıca dernek bünyesinde Yüksek İstişare Kurulu oluşturulacağını açıkladı. Bilişim kurultaylarını, bilişim olimpiyatları haline getireceklerini, TBD’nin Bilişim Bakanlığı için bir yasa taslağı hazırlayacağını aktaran Tabak, Bilişim Akademisi kuracaklarını ve TBD belgeseli hazırlatacaklarını duyururken uluslararası ilişkilerin sürdürülmesi için TBD’nin araştırma merkezi haline getirileceğininin altını çizdi.

e-Sandığın yazılım tasarımı TBD’den, üretimi Havelsan’dan

TBD Onursal Başkanı Prof. Dr. Aydın Köksal da, yaşamın kuralının değişim olduğunu söyledi “ama doğru değişim” şeklinde cümlesine vurgu yaptı.  Gülümsemeyi mümkün kılan yüz kaslarına sahip olmasının insanı diğer canlılardan ayıran bir özellik olduğunu dile getiren Köksal, 40 yılda Türkiye’de bilişim altyapısının kurulduğunu şimdi bu altyapının güleryüzlü, refahı artmış bir ülkeye dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti. Açılış oturumunun ardından genel kurulda,  yazılım tasarımı TBD tarafından yapılan ve üretimi Havelsan’da gerçekleştirilen elektronik sandığın tanıtımı amacıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına; TBD Başkanı Tabak ve Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Taşçı, Havelsan’dan Eray Kılıç ve SEÇSİS Proje Yöneticisi İsmail Göktaş katıldı. Tabak, TBD’nin e-Seçim uygulamasıyla öncü ve örnek olmayı tercih ettiğini söyleyip bundan sonraki genel kurulların da elektronik oylamayla yapılacağını dile getirdi. 30. Olağan Genel Kurul gündeminin tamamlanmasının ardından yeni yönetimi belirlemek üzere seçime geçildi. Toplam 127 kişinin oy kullandığı, elektronik oylamanın yapıldığı ve oy pusulasının sandığa atıldığı seçimlerde, TBD’nin yeni Yönetim Kurulu; İsmail İlker Tabak, Koray Özer, Vural Rıza İbrişim, Ahmet Pekel, Erhan Yalçın, Ersin Taşçı, Ertan Barut, İlteriş Şule, Levent Karadağ, Salih Özçiftçi, Üveyiz Ünal Zaim’den oluştu. Denetleme Kurulu’nda Erdal Naneci, C. Serdar Ülgen ve Nezir Aykaç, Onur Kurulu’nda ise Abdullah Büyükbayram, Ali Yazıcı, Abdullah Körnes, Levent Berkman ve Ahmet Lütfi Varoğlu yer aldı.

e-Seçim sistemi nasıl çalışıyor?

YSK, seçimlerde elektronik sistemle oy verme işlemi için henüz somut bir adım atmadı ancak Havelsan, yerli sayısal elektronik sandıkları geliştirdi. Sistemde yaklaşık 55 milyon seçmenin oy kullandığı seçim sonuçlarını 5-10 dakika içinde almak mümkün olacak. Ayrıca seçimlere, oylara yapılan itirazlar ya da çöplerden çıkan oylar veya seçim sonuçlarının haftalar sonra açıklanması da son bulacak. Sistem zaman kadar paradan da tasarruf sağlayacak, harcamalar büyük oranda düşecek. Yurt dışı oyların Türkiye'ye uçakla taşınması da gerekmeyecek. Her makinenin bir sandık yerine geçtiği sistemde, seçmenler makineyi kullanabilmek için kimliklerini ibra edecek ve sandık kurulundan rastgele tanımlı karekot fişleri alınacak. Seçmen elindeki karekodu makineye tuttuktan sonra oylamayı başlat sekmesine tıklayacak ve istediği partiye oyunu verecek. Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra makineden alınan pusula, bu kez gerçek sandıklara atılacak.

 
ETİKETLER : 1014

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics