e-toplum 14 TEMMUZ 2014 / 08:00

Türkiye’ye duyulan güven IGF ile ortaya çıktı

Bu yıl ülkemizde gerçekleştirilecek IGF 2014 ile ilgili görüşlerini paylaşan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, organizasyonun başarısı için tüm sektör paydaşlarına çağrıda bulundu.

Birleşmiş Milletler öncülüğünde geleneksel olarak düzenlenen İnternet Yönetişim Forumu’nun (IGF – Internet Governance Forum) dokuzuncusu bu yıl Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın daveti üzerine İstanbul’da düzenleniyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun koordinasyonunda Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan IGF 2014 ile ilgili çalışmalar hızla devam ediyor. Konuyla ilgili görüşlerini BThaber okuyucularıyla paylaşan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, etkinliğin önemine değinmeden önce IGF’in yapılış amacından söz etti:
“İnternet çok hızlı bir süreç, çok hızlı değişimler yaşanıyor. Bugün karşılaştığımız sorunların hiçbiri 10 yıl öncesinde yoktu. Hatta genişbant erişimi dahi yoktu ve çevirmeli internet ile düşük hızlı erişim vardı. Artık internetin hızlanmasıyla çekirdek aile tanımı bile değişti. Artık anne, baba, çocuklar ve internet olarak sıralıyoruz. Mobil internetin de gelişmesiyle bir evde artık birden fazla internet bağlantısı var. Bu da Birleşmiş Milletler nezdinde görüşmelerin yapılmasını tetikliyor.”
Türkiye’deki genişbant abonelerinin 9 milyonunun sabit, 26 milyonunun mobil internet kullanıcı olduğunu hatırlatan Acarer, “İnternette artık ne yapmıyoruz diye sormak gerekiyor. Hemen her şeyi internet üzerinden yapıyoruz. Günlük yaşantımızda tüm işlemleri artık mobil cihazlarla yapıyoruz. Değişim öyle hızlı ki Google bundan 15 yıl önce yoktu bile. Kısa süre önce 19 milyar dolara satılan WhatsApp, sadece beş kişi tarafından kuruldu ve 55 kişiyle satıldı. Sektörümüzdeki büyüklüklerle kıyaslarsanız çok önemli bir rakama tekabül ediyor” şeklinde konuştu.

Türkiye 120’den fazla ülkeden sorumlu
Dr. Acarer’e göre, internetteki her şey çok hızlı değiştiği için, bu işin yönetişimi de sürekli güncellenmeli ve takip edilmeli. Bu sebepten Birleşmiş Milletler ile birlikte birçok bağımsız kuruluş bu konuda inisiyatif alıyor. Dr. Acarer, bu konuda şunları söylüyor:
“İnisiyatif alan kuruluşlarından biri olan ICANN’in dünyadaki üç merkezinden biri İstanbul’da yer alıyor. Bu çok önemli bir gelişme olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin internetle ilgili gelişmelerde dünya çapında payı bulunuyor. Türkiye’nin bir kanal, bir merkez olarak sorumlu olduğu bölgeler arasında Avrupa, Afrika, Çin’e kadar Asya, Karadeniz ve Körfez yer alıyor. Bu da 120’den fazla ülke anlamına geliyor ki dünyadaki ülke sayısının yarısından fazlasını oluşturuyor.”
Türkiye IGF’e başkanlık edecek
Dr. Acarer’in verdiği bilgilere göre, İstanbul’da düzenlenecek IGF 2014’te üst düzey temsilciler hazır bulunacak. İlk günün sonrasında IGF panelleri düzenlenecek. Ortalama 100 civarı toplantının yapılacağı etkinlikte 4 forum tahsis edilen Türkiye, başkanlık görevini de yürütecek.
Hazırlık süreciyle ilgili bilgiler veren BTK Başkanı, “Türkiye’de internet dünyasının aktörleriyle bir araya geliyoruz. Bunlar arasında yerli ve yabancı STK’lar bulunuyor. Birleşmiş Milletler de çok hassas bir çalışma yürütüyor” dedi.
IGF’in Türkiye’de olmasının ülkemizin tanıtımı açısından oldukça önemli olduğuna değinen Dr. Acarer, “Katılımcıların profillerinin yüksek olmasının yanı sıra 2 binin üzerinde katılımcı gelmesini bekliyoruz. Toplantının bu yıl İstanbul’da yapılacağı geçtiğimiz yıl Bali’de düzenlenen toplantıda duyurulduğu sırada yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Yaptığımız kısa konuşmanın ardından tebrik edenler uzun kuyruklar oluşturdular. Tahmin ediyorum bu yılki toplantı öncesinde birçok katılımcı tatillerini Türkiye’de yaparak İstanbul’daki toplantıya katılacak” şeklinde konuştu.
Bu toplantının Türkiye’ye verilmesinin, ülkemize duyulan güveni gösterdiğini belirten Dr. Acarer, “IGF’in başarılı geçmesi için ilgili kuruluşlardan tüm desteklerini bekliyor ve üstlerine düşecek görevleri de yerine getireceklerine inanıyorum. İnterpromedya’ya da bu konuya gösterdiği ilgi nedeniyle teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

IGF 2-5 Eylül’de İstanbul’da

Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi’nin (WSIS) 2003 ve 2005 yıllarında düzenlenmesinin ardından internet yönetişimine ilişkin internetin sürdürülebilirliği, güvenlik, istikrar ve kalkınma gibi kamu politikalarının tüm paydaşlar tarafından düzenli olarak tartışılabilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler öncülüğünde düzenlenmeye başlanan İnternet Yönetişimi Forumu’nun 9’uncusu bu yıl İstanbul’da yapılacak.
Her yıl farklı bir tema ile düzenlenen forumun bu yılki teması ise Çokpaydaşlı Güçlendirilmiş İnternet Yönetişimi için Kıtaları Birleştirmek (Connecting Continents for Enhanced Multistakeholder Internet Governance). Dünyanın değişik bölgelerindeki ülkelerden büyük ilgi gören ve sivil toplum kuruluşlarının da katılabildiği forumda internet yönetişimine ilişkin konularda açık ve kapsamlı diyaloglar ve fikir alışverişleri, en iyi uygulamalar ve deneyimlerin paylaşılması, internetin geleceğine ilişkin temel konulardaki yaklaşımların tartışılması amaçlanıyor.
IGF 2014’te katılmak isteyenlerin 15 Ağustos tarihine kadar www.intgovforum.org adresindeki kayıt formunu doldurarak başvurmaları gerekiyor.
ETİKETLER : Sayı:980

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics