e-toplum 06 MART 2011 / 18:00

Türkiye, Ar-Ge ile büyüyecek!

Ar-Ge merkezi belgesi alan şirket sayısının artışı, yeni ürün geliştirme, özel sektör-devlet-üniversite işbirliğini hayata geçirme gibi alanlarda önemli fırsatlar sunuyor.

Ar-Ge merkezi belgesi alan şirket sayısının artışı, yeni ürün geliştirme, özel sektör-devlet-üniversite işbirliğini hayata geçirme gibi alanlarda önemli fırsatlar sunuyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen 5746 sayılı  kanun kapsamında Ar-Ge Merkezi kuran 87 şirkete  Ar-Ge Merkezi Belgesi verildi. Konuyla ilgili düzenlenen etkinliğe Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de katıldı.  Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, bilgi ve teknolojiye sahip olmanın önemine dikkat çekerek, “Rekabet gücünü sağlamak burada hedef. Ama Türk şirketleri bu yarışa sonradan katıldı. Bu yüzden hızlı davranmak zorundayız” dedi. Bu yolda hem özel sektöre hem devlete hem de üniversitelere büyük görev düştüğünü vurgulayan Koç, şunları söyledi: “Sanayide katma değeri artırmanın yollarını bulmakta işin temeli Ar-Ge. Katma değeri artırmada, marka değeri oluşturmada, uzun vadede ülkemizin ekonomik gücü, istihdamı, cari açık sorununun çözümü gibi faktörlerde Ar-Ge önemli. Burada önemli olan ise devletin desteği.”
Törende konuşma yapan Bosch Siemens Grubu Global CEO’su  Dr. Kurt-Ludwig Gutberlet de, sürdürülebilir büyümenin önemine dikkat çekti ve inovasyonun da sektörün temeli olduğunu vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:811

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN