e-toplum 13 TEMMUZ 2015 / 06:15

Türkiye siber güvenlik konusunda bölgenin eğitmeni oldu

NATO ile işbirliği halinde yürütülen program kapsamında ODTÜ’nün, siber güvenlik eğitimi verdiği yedinci ülke Moğolistan oldu.  

ODTÜ Enformatik Enstitüsü ile NATO’nun “Barış ve Güvenlik için Bilim Programı” kapsamında verilen siber güvenlik eğitimleri Moğolistan ile devam ediyor. Moğolistan’ın askeri, emniyet ve istihbarat kurumlarının üst düzey yetkilileri, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan Siber Savunma ve Güvenlik Araştırma Laboratuvarı’nda (CyDeS) siber güvenlik eğitimi alıyor.

Siber güvenlik alanındaki son bilimsel gelişmeler ile uygulama arasında köprü kurulan eğitim programıyla, konuk ülkelere siber saldırılarla nasıl mücadele edileceği öğretiliyor. Programda, NATO’ya üye olma yolundaki ülkelerde insan kaynaklarının geliştirilmesini de hedefleniyor

Dersleri Türk siber güvenlik uzmanları veriyor

30 Haziran-10 Temmuz 2015 tarihleri arasındaki eğitimde, Türkiye’nin siber güvenlik uzmanları, Moğolistan’ın istihbarat ve emniyet teşkilatları, Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları  gibi kritik kurumlarından gelen 15 yetkiliye siber tehditlere karşı alınacak önlemleri uygulamalı derslerle gösteriyor.

Eğitim kapsamında, kurumların güvenlik açıklarının tespit edilerek kapatılması, sunucuların ve web uygulamalarının nasıl savunulacağı, ağ güvenliği, siber olaylara müdahale, adli bilişim, kullanıcı ve sistem aktivitelerinin denetlenmesi, kriptografi, zararlı yazılımların analizi gibi kritik konular işleniyor. Eğitime katılan Moğol yetkililer aldıkları dersin etkisini, eğitim sonunda düzenlenen siber saldırı oyunlarında görme fırsatını da yakalıyor.

Eğitimin koordinatörlüğünü yürüten ODTÜ Enformatik Enstitüsü Müdürü ve  CyDeS Direktörü Nazife Baykal,  “Bilindiği gibi günümüzde artık savaşlar siber dünyada sürdürülmektedir ve Moğolistan Rusya ve Çin gibi sıklıkla siber saldırılara uğrayan kritik ülkelerin  tam ortasında yer alan konumuyla  siber tehditlere maruz kalabilmektedir. Siber saldırılar artık tüm dünyayı ilgilendirmektedir ve  siber güvenliğin sağlanması konusunda  uluslararası işbirlikleri kaçınılmazdır.  NATO ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği kapsamında ülkemizde verilen bu eğitim çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir.” dedi.

Güvenlik sebebiyle isimlerinin verilmesini istemeyen Moğol katılımcılar eğitimin kalitesinden çok memnun kaldıklarını, siber güvenlik alanında bu eğitimde edindikleri bilgi ve becerileri ülkelerine döndüklerinde uygulayacaklarını belirtti.

Bir Moğol yetkili gördükleri eğitim hakkındaki görüşlerini şöyle aktardı: “Bu eğitimin, özellikle siber olaylara müdahale, sistem yönetimi ve bilgi güvenliği konularıyla doğrudan ilişkili görevlerde bulunan kişilere çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu eğitim bana ileride geliştirebileceğim bir altyapı de sağladı. Ben kişisel olarak kötü amaçlı yazılım analizi, tersine mühendislik ve adli analiz ile ilgili derslerden çok keyif aldım. Aynı zamanda konuları detaylarıyla anlatan, güvenlik olaylarının ve nasıl çözülebileceğinin analizini yapan öğretmenlerin yetkinliğinden çok etkilendim. Aldığım tüm bu bilgiler ülkeme döndüğümde çok bana çok faydalı olacak”

Türkiye siber güvenlik alanında son yıllarda gösterdiği gelişme ile bölgesindeki ülkelerin eğitmeni olmayı sürdürüyor. 2012’de Afganistan ile başlayan program kapsamında bugüne kadar Macaristan, Karadağ, Moldova, Azerbaycan ve Ukrayna’nın da olduğu toplam yedi ülke yetkilisine eğitim verildi.

 
ETİKETLER : 1030

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics