e-toplum 01 NİSAN 2013 / 08:01

Türkiye ve Avrupa Birliği TUROPA ile kaynaşacak

Microsoft ve iş ortağı TCM tarafından geliştirilen TUROPA, sosyal sorumluluk bilinciyle Avrupa Birliği Bakanlığı himayesinde uygulamaya koyuldu. Türkiyenin her köşesinden vatandaşların erişebilecekleri bir platform olarak tasarlanan TUROPA, AB ilişkileri çerçevesinde oluşturulmuş, sınırları ortadan kaldıran, tüm cihaz ve sistemlere uyumlu, sosyal medya ile bütünleşme özelliğine sahip. Windows 8 Mağaza’da da yerini alan TUROPA, uluslararası ilişkilerde yeni bir iletişim biçiminin örneği olacak.
TUROPA ile platform üzerinde görüş belirtecek olan Türk ve Avrupalı vatandaşların karşılıklı olarak önyargılarını yıkması hedefleniyor. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen’in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, platformun nasıl çalıştığı uygulamalı olarak gösterildi. Konuya ilişkin görüşlerini belirten Egemen Bağış, TUROPA Projesiyle aynı anda birçok adımın birlikte atıldığını belirterek, “Bu programla vatandaşlarımızın AB süreci hakkında görüşleri, reformlar konusunda gördüğü eksiklikler ve tavsiyeler aynı platformda buluşarak, çalışmalarımıza yön verecek” dedi. Bağış, TUROPA’yla AB ve Türkiye arasındaki mesafelerin artık daha da anlamsız hale getirildiğini vurguladı. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen de Türkiye - AB konusunda bireylerin sorularını, görüşlerini ve yorumlarını özgürce ve cihaz bağımsız paylaşabilecekleri bir platform olan TUROPA’nın yenilikçi bir uygulama olduğunu belirterek, “TUROPA’nın bu anlamda örnek bir uygulama olacağına inanıyorum. Bu platformu AB sürecinde toplumu işin içine katmak konusunda atılmış önemli bir adım olarak görüyorum” dedi.
ETİKETLER : Sayı:915
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN