e-toplum 24 EKİM 2010 / 18:00

Türkiye yeniden ITU konsey üyesi

Türkiye’nin üyesi olduğu Birleşmiş Milletlerin uzmanlık kuruluşlarından Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin (ITU) en üst düzey ve en yetkili konferansı olma özelliğini taşıyan “Tam Yetkili Temsilciler Konferansı”nın (PP-10) on sekizincisi 165 ülkeden 1555 katılımcıyla Meksika’nın Guadalajara kentinde yapıldı.
Türkiye, 4-22 Ekim 2010 tarihleri arasında Meksika’da ITU Tam Yetkili Temsilciler Konferansı sırasında gerçekleştirilen seçimlerde, konsey üyeliğine seçildi. Avrupa ülkelerinin yer aldığı B bölgesinden aday olan Türkiye, üçüncü kez konsey üyeliğine seçildi ve ITU’nun en önemli karar organı olan konseydeki yerini korudu. B bölgesine konseyde 8 sandalye ayrılmış, toplam 9 Avrupa ülkesinin aday olduğu seçimlerde Türkiye 125 oy ile 7. sıradan konsey üyesi oldu. İki olağan Tam Yetkili Temsilciler Konferansı arasında ITU’nun karar organı olarak faaliyet gösteren  ITU Konseyine, ITU üyesi 192 ülkeyi temsilen 48 üye ülke seçilebiliyor. Türkiye ilk olarak 2002 yılında Marakeş’te, ikinci kez 2006 yılında Antalya’da düzenlenen Tam Yetkili Temsilciler Konferansları’nda ITU Konseyi üyeliğine seçilmişti. ITU’nun yönetiminde söz sahibi olan Türkiye, 11 Ekim 2010 tarihinde yapılan seçimlerde 125 ülkenin oyunu alarak, üç dönem üst üste ITU Konseyine üye olma başarısı gösterdi. Konferansa Türkiye’den Ulaştırma Bakanlığı temsilcileri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Kurul üyeleri katıldı. Türkiye heyeti, 40 ülkenin bakanı, 10 ülkenin bakan yardımcısı ve müsteşarı, 9 ülkenin kurum başkanı ve 4 ülkenin de büyükelçisi ile ikili görüşmelerde bulundu.
ETİKETLER : Sayı:793
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN