e-toplum 31 AĞUSTOS 2015 / 00:51

Türksat’ın hedefleri net

Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, hedeflerinin Türkiye’nin yazılım ürünlerini tüm dünyaya ihraç etmek olduğuna dikkat çekerek Türksat’ı halka arz etme çalışmalarının devam ettiği haberini verdi.

Türksat’ın 3 ana faaliyet alanından bahseden Prof. Dr. Ensar Gül, uydu haberleşme, kablo yayıncılığı, e-Devlet Kapısı hakkında ayrıntılı bilgi paylaştı. Gül, şunları söyledi:

Türksat 4A uydusunu fırlattık. Türksat 4B uydusu fırlatılmaya hazır; ekim 2015’te fırlatacağız. Daha çok veri hizmetleri için kullanılacak. Türksat olarak uydu kapasitemizi 2 katına çıkaracağız. Yerli uydu için geçen aralık ayında çalışmalara başlandı. Yerli uydu Türksat 6A da 42 derecede yerini alacak. TAİ ve ASELSAN bu projenin içindeler. Yetiştirdiğimiz mühendisleri görevlendiriyoruz. Uydunun tasarımı ve yazılımı tamamen yerli; yaklaşık 5 yıl sürecek. 2020’de uzaya fırlatılacak. Yazılımı TÜBİTAK UZAY gerçekleştiriyor. Türksat 5A uydusunun çalışmalarını sürdürüyoruz. TAI’deki USET’te (Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi) yapılacak. Ayrıca Türksat 6A’nın yapımı da bu merkezde gerçekleştirilecek.

2023’e kadar tüm illere kablo hizmeti götürülecek

Prof. Dr. Gül, Türksat’ın DigitalGlobe’un Türkiye temsilcisi olduğunu söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

Bu yıl gözlem uydusu tedarik etmek için şartname hazırlıkları sürüyor; uydu ihale ile temin edilecek. Böylece kendi gözlem uydumuz olacak. Gözlem uydusunda ticari olarak başarılı olursak uydu sayısını artıracağız. Türksat 4B ile internet hizmetleri ve hizmet ihracatı artacak.

Bir başka faaliyet alanımız da kablo operatörlüğü. Kablo TV altyapımız halihazırda 23 ilde kurulu olup 2023’e kadar tüm illere kablo hizmeti götürmeyi hedefliyoruz. Kablo deyince sadece TV hizmeti değil, internet hizmeti de veriliyor. Tamamen fiber optik kablolama ile gerçekleştiriliyor. Kabloda yerli, yabancı ve sinema kanalları olmak üzere 200’ün üzerinde kanalımız bulunuyor. Kablodaki hedefimiz, Teledünya platformlarını yurt dışına yaymak. Örneğin ilk aşamada, Almanya’da internet üzerinden müşterilerimize ulaşmayı planlıyoruz. Ayrıca kablo üzerinden sabit telefon hizmeti de vermeye başlıyoruz; bu hizmetin altyapısını hazırladık. Bunu kablo üzerinden kablo müşterilerimize vereceğiz. Müşteriye gittiğimiz zaman hem cep telefonu hem sabit telefon hem internet hem TV hizmeti verebileceğiz. Cep telefonu için sanal operatör kurma çalışmalarımız sürüyor.

HGS ve OGS sorgulaması da e-Devlet Kapısı’nda

e-Devlet Kapısı’nın yazılımını Türksat’ın geliştirdiğine dikkat çeken Gül, bu konuda şu şekilde konuştu:

e-Devlet Kapısı’nı biz işletiyoruz. Kimliğinizi e-Devlet Kapısı’nda doğruluyoruz. Böylece diğer devlet kurumlarının hizmetine erişiyorsunuz. Her gün yeni hizmetler açılıyor. Akıllı telefonlar için uygulama yazdık. Aynı hizmetleri cep telefonu üzerinden de alabileceksiniz. Şu anda 50 civarında mobil hizmet var ve hizmet sayısını artıyoruz. 190’in üzerinde kurum mevcut. Kurum, son kullanıcıyla karşı karşıya gelmiyor. Hizmeti güvenilir şekilde kullanıcıya getiriyoruz. Çünkü arada e-Devlet Kapısı bulunuyor. Biz M2M iletişimi de güvenli şekilde sağlıyoruz. e-Devlet Kapısı’nı yaklaşık 23,5 milyon kişi kullanıyor. Amacımız 25 milyon kullanıcıya çıkmak. e-Devlet Kapısı’nda son olarak HGS ce OGS sorgulama hizmetini açtık. Bu yıl 112 devlet üniversitesinde, 28 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında e-Kayıt sistemi uygulandı. Askerlik sevk işlemlerinin de e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirilmesi büyük kolaylık sağlıyor. Bankalarla irtibattayız. Denizbank ile anlaştık. Denizbank müşterisiyseniz ayrıca e-Devlet Kapısı şifresi almanıza gerek kalmıyor. Biz bunu tüm bankalarla yapmak istiyoruz. İnternet bankacılığı hizmetlerini kullanıyorsanız, otomatik olarak e-Devlet Kapısı hizmetlerini kullanabiliyorsunuz.

Bilişim projelerinde sistem entegratörlüğü yapıyoruz

Kamu kurumlarındaki bilişim projelerini Türksat’ta yapmadıklarının ancak söz konusu projeleri bir sistem entegratörü olarak gerçekleştirdiklerinin altını çizen Prof. Dr. Gül, proje yönetimini üstlendiklerini ifade ederek “Firmaları inceliyoruz; ihaleye çıkarak yazılım ve donanımları yaptırıyoruz. Biz projeyi yönetiyoruz. Projelere Türksat içinden proje yöneticileri atıyoruz. Her anlamda projeyi takip ediyoruz. Bize iş veren kurumun işini takip ediyoruz. Sonuçta, sistem entegratörlüğü ve proje yönetimi yapıyoruz. Sorumluluğu üzerimize alıyoruz” dedi. KKTC’deki e-Devlet dönüşümünü de tamamıyla Türksat’ın yönettiğini kaydeden Gül, konuşmasına şöyle devam etti:

KKTC’de elektronik kimlik dağıtmaya başladık. Entegre Veri Merkezi’ni de de Türksat gerçekleştirecek. Projenin sahibi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı. Biz, altyüklenici, entegratör olarak projeyi yönetiyoruz. Kamu Sertifikasyon Merkezi kuruldu. Diğer yandan Türkiye’de çok başarılı bilişim projeleri bulunuyor. Biz başarılı bilişim projelerini de yurt dışına pazarlamak istiyoruz. Türkiye’nin yazılım ihraç etmesi gerekiyor. Türkiye yazılım ihraç eden bir ülke olacak; amacımız bu. Türkiye’deki başarılı bilişim sistemlerini yurt dışında da kurmak istiyoruz. Hedefimiz bu konuda öncülük yapmak ve Türkiye’nin yazılım ürünlerini tüm dünyaya ihraç etmek.

Kamu kurumlarına veri merkezi ve barındırma hizmetleri sağladıklarını bildiren Gül, bu konuda şunları söyledi:

Siber güvenlik konusunda da kurumlara, hizmet ve danışmanlık, test analizi, eğitim hizmeti sağlıyoruz. Kendi ürünümüz olan BELGENET, 20’ye yakın kurumda kullanılıyor. Biz sadece ürünü kurmuyoruz, ürün desteği de veriyoruz. Bu yüzden kurumlar bizden memnun. BELGENET yaygınlaştığı anda, yazışmalar tamamen elektronik ortamda olacak. BELGENET, Dışişleri Bakanlığı’nın da kullandığı EBYS ile uyum içinde. Belge alışverişi yapabiliyoruz. BELGENET’in mobil uygulaması da mevcut.

Prof. Dr. Ensar Gül, Türksat’ta çalışan 300’ün üzerinde bilişim personeli olduğunu söyleyerek konuşmasını şöyle tamamladı:

Biz bir teknoloji şirketiyiz. Yurt dışında da başarılı olmuş bir şirketiz. Uluslararası alanda Türksat’ın başarısını kanıtlamak istiyoruz. Yurt içindeki başarılarımızı yurt dışına da taşımak amacındayız. Türksat’ı aynı zamanda halka arz çalışmalarımız sürüyor. Halka arz için belli standartları gerçekleştiriyoruz. Bu yılın sonuna kadar çalışmalarımızı tamamlayacağız.

 
ETİKETLER : 1036
YORUMLAR
Özgür 28 EYLÜL 2015 / 17:05 1 4
Ayhan Bey Türksat sadece bir uydu şirketi değildir. Türksat Bilişim yazılım ve entegratörlük dahil birçok bilişim projesinde yer almakta olup ar-ge faaliyetleri de yapmaktadır. Sizin mantığınız ile Türk Telekom sadece internet hizmeti vermesi gereken PTT sadece posta dağıtması gereken, Türkcell sadece mobil operatör hizmeti vermesi gereken, İş bankası sadece bankacılık hizmetleri vermesi gereken vs vs kurumlar oluyorlar. Kurumlar ve örnekler çoğaltılabilir. Yurt dışında da durum böyledir. Halbuki bu gibi kurumlar bir çok ek faaliyet alanına sahip. Ana faaliyet alanları ile beraber bu faaliyeleri de gerçekleştiriyorlar. Önemli olan işi hakkı ile yapmak.
Ayhan Ay 01 EYLÜL 2015 / 15:17 5 0
e-devlet işinin başka bir devlet kurumunda olması gerekmez mi ? bu iş turksat'ın esas faaliyet alanı ile hiç örtüşmüyor.

e-devlet işi Tübitak..v.s başka kurumlarda olmalı

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics