e-toplum 04 EKİM 2010 / 11:37

TÜRKSAT-1C uzay çöplüğüne gönderildi

TÜRKSAT Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, TÜRKSAT-1C haberleşme uydusunun salınımlı yörüngeye gönderildiğini ve hizmet süresinin tamamlandığını söyledi.
23 Eylül 2010 Perşembe günü Türksat Gölbaşı Yerleşkesi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Dalbay, “1996 yılında uzaya fırlatılan TÜRKSAT 1C haberleşme uydusunun, ekonomik ömrünü tamamladı. Uydu, 23 Eylül 2010 tarihi itibariyle uzay çöplüğünde hak ettiği yere gönderildi. Bir başka ifadeyle uydu filler mezarlığındaki yerini aldı” dedi.
Söz konusu toplantıda ayrıca, Türkiye’nin 2019 yılına kadar izleyeceği uydu politikası hakkında bilgi verdi. TÜRKSAT 1C’nin, Fransız Aerospatiale şirketince 10 yıl görev yapacak şekilde üretildiğini hatırlatan Dr. Dalbay, 10 Temmuz 1996 tarihinde uzaya fırlatıldığını hatırlattı.
TÜRKSAT 1C uydusunun, 22 Temmuz 1996 tarihinde ticari faaliyetlerine başladığını kaydeden Dalbay, uyduların işletme ömrünün yakıt miktarlarıyla doğru orantılı olduğunu vurguladı. Uydunun, sürekli olarak yaptığı manevra nedeniyle yakıt harcadığına dikkat çeken Dalbay ayrıca şunları söyledi: “Normal operasyonel penceresinde tutulduğunda 2008 yılında ömrü dolacağı tahmin edilen TÜRKSAT 1C uydusunun yerine 13 Haziran 2008 tarihinde TÜRKSAT 3A uydusu fırlatılmıştır. TÜRKSAT 1C üzerindeki yayınların bu uyduya aktarılmıştır. Uydunun kalan yakıtı ile en uzun süre yörüngede kalabilmesi amacı ile diğer uydu operatörlerinin de benimsediği bir strateji olarak uydu salınımlı yörüngede çalıştırılmıştır.”

400 milyon dolar kazandırdı
Uydunun, 200 milyon dolara mal olduğunu belirten Dr. Dalbay, uydunun işletme süresince doğrudan getirisinin 400 milyon doları aştığını kaydetti. Dalbay uydunun dolaylı katkısının çok daha fazla olduğuna dikkat çekti.
Yeni uydular için geri sayım başladı
Dr. Dalbay, Türkiye’nin 2009-2019 yılları arasında izleyeceği uydu stratejisi hakkında da bilgi verirken, Türksat’ın 2019 yılına kadar 7 uyduyu işletmeyi alacaklarını ifade etti. Dr. Dalbay, bu strateji kapsamında Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularının ihale sürecinin yakın bir zamanda tamamlanacağını belirtti.
Dalbay ayrıca, Türkiye’de yapılacak haberleşme uydusu Türksat 5A’nın 2015 yılında uzaya gönderileceği bilgisini verdi.

CeBIT 2010’a davet
Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Dalbay, medya mensuplarını 6-10 Ekim 2010 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı’na davet etti.
Dalbay, Türksat A.Ş.’nin CeBIT’te ‘TürksatGlobe’ markası ile verdiği coğrafi bilgi sistemleri kapsamında ‘TürksatMaps’ hizmetini başlatacağını sözlerine ekledi.

“1C Emeklilik Plaketi” çakıldı
Türksat Genel Müdürü Dr. Dalbay, basın toplantısının ardından Eurasiasat Binası’nın girişine Türksat 1C’nin künye bilgilerinin yer aldığı emeklilik plaketini
çaktı.
ETİKETLER : Sayı:790

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics