e-toplum 11 MAYIS 2015 / 08:51

Türksat, BELGENET’i kamuda yaygınlaştırmak istiyor

Türksat tarafından düzenlenen ‘BELGENET – Elektronik Belge Yönetim Sistemi Konferansı’, 29 Nisan’da Ankara’da gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, teknolojinin geldiği noktada  belgelerin artık elektronik ortamda yazıldığını ve paylaşıldığını belirterek kağıt üzerindeki belgeye gerek duymadıklarını aktardı. Türksat tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu, veri tabanından bağımsız tamamen milli bir yazılım ürettiklerinin altını çizen Gül, “Amacımız BELGENET’i tüm kamuda yaygın hale getirmek. BELGENET’i bulut üzerine taşıyoruz” dedi.

 

BELGENET Bulut’un lansmanı yapıldı

Türksat Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetim Direktörü Ömer Faruk Çöllüoğlu, BELGENET’in kamuda aktif olarak 100 bine yakın kullanıcısı olduğunu söyleyerek bu kullanıcıların yıllık yaklaşık 10 milyon evrak ürettklerini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu 10 milyon evrakla birlikte 2 bin 492 ağaç ve 2 hektarlık ormanlık alan sadece BELGENET kullanıcısı 14 kurum tarafından yapılan çalışmalar neticesinde kurtarılmış oluyor. BELGENET, büyük avantajlar sunuyor. BELGENET; sunucu bağımsızdır, mobildir. Mobil olması, her yerden imza atılabilmesi anlamını da taşıyor. BELGENET, uyumlu, bütünleşik ve arkasında Türksat’ın bilişim tecrübesi bulunuyor. Ayrıca biz Türksat Bilişim olarak, kurumlara anahtar teslim yazılım projeleri teslim ediyoruz. Mekânsal verinin yönetimini yapıyoruz. Siber güvenlik alanında testler, analizler gerçekleştiriyoruz. Kamunun ortak çağrı merkezine gidişine doğru çalışmalarımız sürüyor.” BELGENET Bulut’un ilk kez lansmanının yapıldığının altını çizen Çöllüoğlu, artık isteyen kamu kurumlarının bulut üzerinden BELGENET hizmeti alabileceğini kaydederek bu hizmeti kamunun ortak EBYS sistemi olarak görüyoruz dedi.

TÜİK, Yönetim Bilgi Sistemi’ni gerçekleştirecek firma arıyor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir ise BELGENET kullanımıyla ilgili tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Aydemir, sunumunda şunları aktardı: “Bu işi kısa sürede nasıl bu kadar iyi yaptık? Kurum olarak 5 ayda bu sistemi uygulamaya başladık. Öncelikle diğer kamu kurumlarının yaptıklarını, tecrübelerini incelemek çok önemli. Farklı birimlerdeki kişilerle çalışma grupları oluşturduk. Yardım Masası kurduk. Birim proje sorumlulları tesbit edildi. Yönerge yayımladık. Her aşamada eğitim verdik. Başarı kriterlerini şöyle sıralayabilirim: Kurumsal sahiplenme, iç iletişim, mimari uygunluğu, radikal geçiş, standartlara uyma. Sadece EBYS’yi düşünmek yetmez, bir bütün olarak düşünmek gerekir. Kurum olarak 2 yıldır Yönetim Bilgi Sistemi üzerinde çalışıyoruz; toplam 64 modülden oluşan bir sistem; henüz bunu yapacak firma çıkmadı! En muhtemel kurum Türksat gözüküyor.”

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics