e-toplum 12 EYLÜL 2010 / 18:00

Türksat, KKTC’ye e-Devlet sistemi kuracak

KKTC’de e-Devlet uygulamasına geçişi sağlayacak protokol, KKTC ile ilgili koordinasyondan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım arasında imzalandı.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bakanlıkta gerçekleştirilen imza töreninde yaptığı konuşmada, protokolün amacının, e-Devlet uygulamalarını KKTC’de yaygınlaştırmak olduğunu belirtti. Böylece bürokratik devletten elektronik devlete geçişin başlatılacağını ifade eden Bakan Yıldırım şöyle konuştu:
“Türkiye’de 18 Aralık 2008 tarihinde e-Devlet uygulamaları resmen başlatıldı. O günden bu yana gerek kullanıcı sayısı, gerekse e-Devlet hizmeti alınan kalemler, çeşitli kamu kuruluşlarınca sisteme dâhil ediliyor. Yaptığımız işlerde bir prensibimiz var. Türkiye’de ne varsa, ulaşımda, iletişimde, altyapı projelerinde, KKTC’de deaynısı olacak. Bu prensip doğrultusunda KKTC’ye gerekli teknik ve mali destek verilmeye devam ediliyor.”
Yıldırım, söz konusu protokolle e-Devlet hizmetlerinin-Türksat vasıtasıyla- KKTC’de de gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti. Türkiye’de internet kullanımının nüfusun yüzde 42’sine ulaştığını belirten Yıldırım, bunun e-Devlet uygulamalarının ne kadar önemli hâle geleceğini gösterdiğini söyledi.
Cemil Çiçek ise KKTC meselesinin Türkiye’nin milli meselesi olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Baştan beri Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetleri olarak KKTC’ye her türlü desteği veriyoruz. Özellikle iktidarımız döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılan destek her yıl artarak devam etmektedir. Bir önceki yıl katkımız 400 milyon dolar civarındaydı. Bu yılki katkımız yaklaşık 600 milyon dolar civarındadır.”
KKTC’nin eğitimden turizme, ulaştırmadan diğer sektörlere varıncaya kadar her alanda ihtiyaçlarının karşılanmasına, refah seviyesinin artırılmasına yönelik birçok tedbir aldıklarını, almaya da devam ettiklerini belirten Çiçek, “Bunların başında Türkiye’den su götürülmesi projesi var. Türkiye tarafındaki ihale yapıldı. Şimdi karşı taraftaki işlemleri tamamlamaya çalışıyoruz. Buna paralel Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a su altından elektrik enerjisi verilebilmesi konusunda ciddiyetle çalışıyoruz” diye konuştu.
Çiçek, e-Devlet projesiyle KKTC daha etkin, verimli ve çağdaş bir devlet hizmetinin gerçekleşmesini sağlayacağını belirterek, böylece vatandaş ve yatırımcı memnuniyetinin artacağını söyledi.
ETİKETLER : Sayı:787

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics