e-toplum 04 EKİM 2015 / 22:29

Türksat ve Pendik Belediyesi işbirliği

Pendik Belediyesi, vatandaşların en sık başvurduğu 22 hizmeti e-devlete entegre etti.

Türksat ve Pendik Belediyesi işbirliği ile e-devlete entegre edilen 22 belediye hizmetinin tanıtım toplantısı 18 Eylül günü, Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Türksat  A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül’ün de katıldığı ‘e-devlet Belediye Hizmetleri Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Belediye Başkanı Kenan Şahin,  e-devlete entegre ilk belediyenin Pendik olduğunu belirterek  “Türksat’la  yazılım standartlarını belirleyecek şekilde işbirliği geliştirdik. Vatandaşlarımızın belediyeye en sık başvurduğu 22 hizmeti e-devlete entegre ettik.  Hedefimiz,  tüm hizmetleri vatandaşların belediyeye gelmeden çözebileceği şekilde dijital ortama ve e-devlete aktarmak” dedi. Başkan Şahin, Pendiklilerin e-devlete ilgisinin de giderek arttığını, son 15 günde 7850 kişinin kendi şifresiyle e-devlete giriş yaptığını söyledi.

Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinasyonunda Türksat tarafından yürütülen e-devlet hizmeti konusundaki çalışmalardan en fazla yararlanan Pendik Belediyesi ile Türksat, yerel yönetim uygulamaları konusunda işbirliği yaptı. Aynı zamanda e-devlete entegrasyonu ilk gerçekleştirilen yerel yönetim olan Pendik Belediyesi, teknik alt yapısı ve yenilikçi yaklaşımıyla TÜRKSAT’ın çözüm ortağı oldu. Son 6 ayda Türksat işbirliği ile çok sayıda hizmeti vatandaşların kullanımına sundu.

2010 yılında aldıkları kararla Pendik Belediyesinin dijitalleşme sürecine girdiğini ve bunun sonucunda kâğıt kullanımına dayalı arşivlemeye son verdiklerini söyleyen Başkan Şahin, sürecin sonunda hem kağıt,  hem zaman tasarrufu sağlandığını, vatandaşların erişiminin de arttığını ifade etti. Başkan Şahin, dijital serüvende harcanan paranın belediyeden değil, Dünya Bankası ve AB fonlarından sağlandığını da sözlerine ekledi.

“24 milyon vatandaş e-devlet kullanıyor”

 

Toplantıda konuşan Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül,  24 milyon vatandaşın e-devlete giriş  yaptığını belirterek; “Nüfusun neredeyse yüzde 40’ı e-devlet kullanıyor” dedi.  Pendik Belediyesinin e-devlet konusunda öncü ve örnek bir belediye olduğunu belirten  Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül;  “Türkiye’de bin 400’e yakın belediye var. Hedefimiz e-devlet’i tüm belediyelere yaymak” dedi. Pendik Belediyesi ile işbirliği sayesinde e-devlette hizmet sayısının  7’den 22’ye çıktığını söyleyen Gül, belediyelerin verilerine dijital ortamda güvenli bir şekilde erişim sağlandığını vurguladı.

 
ETİKETLER : 1040

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics