e-toplum 15 NİSAN 2013 / 08:06

U-eğitimde yeni adımlar

ABD’de üniversite derslerini internetten 24/7 sunan u-eğitim MOOCs’da rakamlar büyüyor. Örneğin MOOCS’daki şirketlerden Coursera’ya ders sunan üniversite sayısı 62’ye çıktı. Kayıtlı öğrenci sayısı 3 milyona yaklaştı.
MOOCs’da henüz diploma yok. Nasıl olacağı belli değil. Ancak,  eğitimi gitgide “demokratikleştirmesi” önemli.
Bu yönde yeni bir adımı Stanford attı. Ticari amaçlı Cousera’ya Stanford’un hocaları dersleriyle destek veriyordu. Ama Coursera, Stanford’un resmi girişimi değildi. Stanford şimdi resmen sahaya indi: MOOCs’da kar amacı gütmeyen tek büyük şirket edX’le birlikte açık yazılım geliştirmeye başladı. Bu yazılımı daha sonra bütün dünyaya bedava açacaklar.
edX’i esasen MIT ve Harvard 30 milyon Dolar yatırarak kurmuştu. Berkeley ve University of Texas/Austin de vardı katkıcı olarak. Stanford’un edX’le evliliğini MOOCs’dan ayırdetmek için hemen bir isim uyduruldu: SPOCs (Small Private Online Courses=Küçük Özel Çevrimiçi Dersler).
Stanford’un hocaları Coursera için ders vermeye devam edecek. Ortada marka kargaşası var: Çünkü aynı hocalar Apple’in iTunes U için de, Google’ın YouTube’u için de ders yüklüyor. MIT’in taa 2002’de (amma uzak bir tarih ha!) başlattığı OpenCourseWare uygulaması da devam.
Coursera’da derslerin çoğu bedava, ama öğrenci, dersten kredi kazanmak isterse bir ödeme yapmak zorunda. Ayrıca, dersi en sonuna kadar izleyip sertifika almak isteyen, Coursera’ya 30-100 dolar ödüyor. Böyle damlaya damlaya göl oldu ve Coursera, 2013 ilk çeyreğinde 220 bin dolar kazandı.
ETİKETLER : Sayı:917

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics