e-toplum 17 HAZİRAN 2013 / 08:04

Ülke ekonomisine neler kazandırabiliriz?

Başkent Üniversitesi  2012 - 2013 Akademik Yılı 5. Bitirme Projeleri Sergisi’nin açılışı 6 Haziran’da gerçekleştirildi. Dekan Prof.Dr. Berna Dengiz, teknolojiyi transfer eden değil üreten mühendisler yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Biyomedikal, Elektrik-Elektronik, Bilgisayar, Endüstri ve Makine Mühendisliği alanlarında Başkent Üniversitesi mühendis adaylarının çalışmalarının sergilendiği etkinlikte yenilikçi fikirler içeren toplam 89 proje sergilendi.

Projeler uluslararası kongrelerde sunuluyor
Başkent Üniversitesi Dekanı Prof.Dr. Berna Dengiz konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Teknoloji üretiminin sürdürülebilir ekonomi için çok önemli olduğuna inanan Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Bitirme Projeleri kapsamında yapılan çalışmalarla hem üniversite-sanayi işbirliği açısından önemli bir ortam oluşturmakta hem de öğrencilerini teknolojiyi transfer eden değil üreten mühendisler olarak yetiştirmeye özen göstermektedir. Bu bağlamda hazırlanan öğrenci projeleri yenilikçi yaklaşımlar içeren orijinal çalışmalar olup uluslararası kongrelerde öğrenciler tarafından sunulmaktadır.”

Telefon dinlemeye son!
Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin ülke ekonomisine kazandırabileceklerini, sanayinin ve kamu oyunun bilgisine sunmak üzere, bu yıl 5.sini düzenlediği sergide; proje sahibi öğrenciler ve öğretim üyeleri sergi sırasında projelerle ilgili detaylı bilgi paylaşımında bulundular. Sunulan projelerden bazıları şu başlıkları taşıyor: ‘Telefon Dinlemeye Son- Cep Telefonlarında Güvenli Görüşme Uygulaması’, ‘Şehirlerdeki Ulaşım Problemi için İnsansız Enformasyon Sistemi’,  ‘İyileşmeyen Yaralara Yeni bir Nanofiber Formülasyonu İle Çözüm’, ‘Uzaktan Kontrollü Arama Kurtarma Robotu’, ‘Büyük Hacimli Motor Performansına Sahip Küçük Hacimli Motor’, ‘Sürekli Tahrikli Dairesel Hareketli Sürtünme Kaynak Makinesi’, ‘Kalp-Damar Hastalıklarında Doktora Yardımcı Karar Destek Sistemi’.
ETİKETLER : Sayı:926

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics