e-toplum 28 ŞUBAT 2013 / 10:15

Uludağ Üniversitesi e-İmza’ya geçti

Uludağ Üniversitesi, E-GÜVEN ile geliştirdiği proje ile tüm yazışmalarını sayısal ortama taşıdı. Projeyle birlikte, daha önce kampüs içi yazışmalarda 15 günü bulan imza süreçleri 1 güne inerken, ayda yaklaşık 90 bin sayfa A4 kağıdından tasarruf ediliyor. Türkiye üniversiteleri arasında tüm birimleriyle e-evrak ve e-imza sistemini hayata geçiren ilk üniversite olan Uludağ Üniversitesi, UDOS (Uludağ Üniversitesi Doküman Otomasyon Sistemi) sayesinde bürokrasi ile kaybedilen zamanı geri kazanılırken, sarf malzemelerinden tasarruf etmeye başladı. Tüm evraklar elektronik ortamda hazırlanmaya başladı ve paraflama/imzalama gibi süreçler mekandan bağımsız hale gelerek hızlandı. Dokümanlar, mekandan bağımsız imzalanabildiği için yetkili kişi üniversite sınırları içinde olmasa bile süreç ilerleyebiliyor. Bu sayede önceden bir haftadan fazla sürebilen yazışmalar artık bir gün içerisinde tamamlanabiliyor.

Proje sorumlularından Prof. Dr. Özgür Akgün Karabulut, Üniversite Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen UDOS projesi için;  e-imza konusunda önemli bir tecrübe ve bilgiye sahip olduğu için E-GÜVEN’i seçtiklerini belirterek, “E-imza algoritmalarının sunucu tarafında toplanması sayesinde, yazılım ekibi olarak, e-imza teknik altyapısında boğulmadan, enerjimizi evrak takip yazılımının geliştirilmesinde kullandık” bilgisini verdi. E-GÜVEN İş Geliştirme, Kurumsal Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Grup Müdürü Ayşegül Tüzün de üniversiteler gibi önemli eğitim kurumlarının teknolojik altyapı yatırımları yapması noktasında bir bilinç oluştuğuna dikkat çekerek, “Bu projeyle Uludağ Üniversitesi’nin elde edeceği avantajlar benzer projeler için de önemli bir örnek olacaktır” dedi.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN