e-toplum 22 ARALIK 2014 / 13:08

Ulusal Ar-Ge ekosistemi kurulmalı

3. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi; 10 – 11 Aralık tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi. İki gün süren zirvenin açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "2023 yılında Ar-Ge harcamalarının GSYH oranını yüzde 3'e çıkararak 60 milyar dolarlık Ar-Ge harcamasına ulaşmayı ve bu harcamaların da 3'te 2'sinin özel sektör tarafından yapılmasını hedefliyoruz" dedi ve inovasyon ekosistemi içinde Ar-Ge merkezlerinin rolünü masaya yatıracaklarını söyledi. Işık, “Ekonomide güçlü olmak istiyorsanız teknolojide, teknolojide güçlü olmak istiyorsanız bilimde de öncü olmalısınız. Bilim, teknoloji, Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin bir ülkede etkin ve sonuç odaklı şekilde gerçekleşmesi; sağlıklı işleyen ulusal Ar-Ge ve inovasyon ekosistemin varlığıyla mümkün olabilir” ifadesini kullandı.

Performans endeksinde; Aselsan, Roketsan ve Zentiva ilk üçte
Ar-Ge merkezlerinin genel sıralamasında ilk 3'te yer alan firmalar ve sektörel sıralama şöyle oldu: 2013 yılı Performans Endeksi Genel sıralamada birinci Aselsan, ikinci Roketsan, üçüncü Zentiva Sağlık Ürünleri.
Sektörel sıralama birincileri ise bankacılık ve finans sektöründe Kuveyt Türk Katılım Bankası, bilgisayar ve iletişim teknolojileri sektöründe AirTies Kablosuz İletişim, cam ve seramik sektöründe Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, dayanıklı tüketim malları sektöründe Vestel Beyaz Eşya, elektronik sektöründe Vestel, havacılık sektöründe TEI, iklimlendirme sektöründe Arçelik-LG, ilaç sektöründe Zentiva Sağlık Ürünleri, kimya sektöründe DYO Boya, makine ve teçhizat imalatı sektöründe Bosch Termoteknik, otomotiv sektöründe Türk Traktör, otomotiv yan sanayi sektöründe Teklas Kauçuk, petrol ve petrol ürünleri sektöründe TÜPRAŞ, savunma sanayi sektöründe Aselsan, tekstil sektöründe Kordsa Global, telekomünikasyon sektöründe Netaş, yazılım sektöründe Triodor

Huawei, Ar-Ge merkezindeki projelerini sergiledi
Zirvede Huawei de, fuar alanında Ar-Ge Merkezi projelerini sergiledi. Videolaştırma projesi; TÜBİTAK tarafından destekleniyor ve Haziran 2015’te tamamlanması hedefleniyor. Projenin amacı; televizyondan internet erişimini basit ve eğlenceli hale getirerek televizyon kullanıcılarının bilgiye hızlıca ulaşmalarını sağlayacak otomatik video üretme platformunu geliştirmek. Kişiselleştirilmiş içerik oluşturma yeteneğiyle televizyon seyretme deneyimi farklı bir boyuta taşınıyor. Facebook ya da Twitter gibi platformlardan elde edilen paylaşımlar bu kanal üzerinden, kullanıcıya video formatına çevrilip sunuluyor. IPTV platformu da; Huawei Türkiye Ar-Ge merkezindeki Türk mühendisleri ve Çin merkezi ile ortak geliştirildi. Türkiye pazarında da Turkcell TV olarak satışa çıkarıldı. Ürün aynı zamanda, Türkiye’de geliştirilmesinden sonra Almanya, Sırbistan, Malezya’nında aralarında olduğu 10 kadar ülkede kullanıcının hizmetine sunuldu.

 
ETİKETLER : 1001

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics