e-toplum 10 OCAK 2013 / 15:18

Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı 2013 başladı

İki gün sürecek olan Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı, 10 Ocak’ta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ve BTK Başkanı Tayfun Acarer’in açılış konuşmalarıyla TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde başladı. Açılış konuşmalarında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, tatbikatın amacını; kamu ve özel kurumların siber olaylara karşı müdahale kabiliyetlerinin, bilinçlenme ve farkındalıklarının gelişmesi olarak açıkladı. 25 Aralık 2012 tarihinden itibaren gerçek saldırılar gerçekleştirildiğini ve bunun 11 Ocak 2013’te sona ereceğini söyleyen Acarer, bu tatbikatın yazılı senaryolarla yapıldığını vurguladı. Tayfun Acarer, “Sistemin bütünlüğü içinde zayıf halka olmamak için tüm kurumların siber güvenlik tatbikatlarına cesaretle katılmalarını istiyorum” dedi. TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak da “ Bilişim sektörü tüm kritik sistemlerin içinde… Ülkemizde yeni bir casusluk çeşidi daha çıkacak; bu da sanayi casusluğu… Bazı ülkeler, bizden bunu çekmeye çalışacak. TÜBİTAK bünyesinde 10 senedir çalışan ekibi Siber Güvenlik Enstitüsü’ne çevirdik” açıklamasını yaptı.

ITU-IMPACT Başkanı Mohd Noor Amin, IMPACT'ın siber saldırılara karşı küresel iş birliğini sağlayabilmek adına 4 yıl önce kurulduğunu söyledi. Amin, Türkiye'nin IMPACT'e erken üye olan devletler arasında olduğunun altını çizerek "Türkiye oldukça ileri düzeyde bir alt yapıya sahip. Geniş katılımlı Ulusal Siber Güvenik Tatbikat'ı oldukça önemli. Diğer ülkelerde Türkiye gibi çalışırsa daha az sorun çıkacaktır" diye konuştu.

Tüm kurumların tatbikata katılması lazım…
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK'taki Siber Güvenlik Enstitüsü'nde bugün itibariyle 70 kişinin görev yaptığını, yakında burada 200'ü aşkın kişinin istihdam edileceğini ve Siber Güvenlik Tatbikatı'na destek vermeye devam edeceklerini kaydetti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın altında bir Koordinasyon Kurulu oluşturulduğunu söyleyen Ergün, "Bize şimdi özel güvenlikten çok siber güvenlikçi lazım" dedi.

Bu tatbikata 61 kamu kurumunun katıldığını anımsatan Ergün, "Aslında herkesin katılması ve bu tatbikatlarla yetkinlik kazanılması lazım. Nerede açık verdiğini, verebileceğini görmesi lazım. Kurumlardan bundan sonraki tatbikatlara aritmetik bir artış, geometrik bir artış değil, bütünüyle katılım gerçekleşirse, hepimiz daha hızlı mesafe alırız. Üniversitelerimizin de bu boyutuyla belki müfredatlarını bir kere daha gözden geçirmelerinde, bu konuyla ilgili alanlar açmalarında fayda olacaktır ” açıklamasında bulundu.

2014’te uluslararası tatbikat hedefleniyor

Dünya devletleri arasında bu konuda büyük bir uçurum olduğunu kaydeden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “ Belirli bir noktaya gelmemiz yetmiyor, küresel ağın mutlaka aynı derecede güvenliğe sahip olması gerek” diye konuştu. Siber Güvenlik Strateji Belgesi ve Eylem Planı oluşturduklarını dile getiren Yıldırım, eylemleri belirli bir takvim içinde uygulamaya koyacaklarını açıkladı. Siber güvenlik eşittir ulusal güvenlik diyen Bakan Yıldırım, “Çok kapsamlı bir hazırlık içinde olmamız lazım… Tehdit düşükken tedbirimizi alırsak bize maliyeti de o derece az olur. Siber güvenlik tatbikatları Türkiye’nin en büyük tatbikatlarıdır. Tatbikat sonrası nerede zafiyet, eksiklik varsa çaresine bakacağız. Tatbikatlara ara vermeden devam etmemiz gerek… 2014 yılında da ilk defa uluslararası düzeyde bir tatbikat yapmayı hedefliyoruz. Siber güvenliğin milli güvenliğe entegrasyonunu mutlaka gerçekleştireceğiz” açıklamasını yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından Siber Güvenlik Yarışması başlatıldı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics