e-toplum 20 HAZİRAN 2010 / 18:00

Üniversiteden düz dünyaya çözümler

Türkiye’nin yeni üniversitelerinden Özyeğin Üniversitesi’nin araştırma odaklı çalışmalarının çatısını oluşturan  “Research@Özyeğin” (Özyeğin’de Araştırma) vizyonunu tanıttı.  Tanıtım toplantısında Rektör Prof. Erhan Erkut ve Özyeğin Üniversitesi Teknoloji ve Araştırmadan Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şirin Tekinay üniversitenin bu yeni oluşumunu anlatırken, dünyaca ünlü gazeteci-yazar Thomas Friedman’ın etkileyici sunumu toplantıya damgasını vurdu. Üç Pulitzer Ödülü sahibi Thomas Friedman, etkinlikte “Sıcak, Düz ve Kalabalık: Neden Yeşil Devrime İhtiyacımız Var” başlıklı bir konuşma yaptı.
Research@Özyeğin çatısı altında oluşturulan araştırma projeleri, bölge genelindeki ve dünyadaki öncelikli sektörlerin ihtiyaçlarına cevap bulmayı hedefliyor.
Friedman genel anlamda; çevre, enerji ve ekonomi üçgeninde yaşanan problemlerin çözümünde çok yönlü düşünülmesi gerektiği ve ‘yeşil ekonomi’nin getireceği etkili çözümler için tüm dünya ülkelerinde iş dünyası-sanayi-devlet kurumları-üniversite işbirliğinin önemini vurguladı.

Gelecek tercihimizdir, kaderimiz değil!
Friedman konuşmasını şöyle sürdürdü: “Citibank’ın zorlanması, buzulların erimeye başlaması ve İzlanda’nın iflası hep aynı dönemlere denk geldi. Bu tesadüfi bir kaza değil!  Dünyayı dümdüz bir oyun sahası haline getirmemizin sonucu; ekonomi, doğa ve toplumsal dengesizliklerin su yüzüne, artık görmezden gelinemeyecek seviyelere çıkmasıdır. Ekonomiyi bozarsan, doğa da bozuluyor, bunları bozarsan insanlık bozuluyor. Her yaptığımız hepimizi, her şeyi etkiliyor. Şimdiye kadar durumsal dengeye odaklandık. Günü kurtarmayı öne koyduk. Ancak artık sürdürülebilir dengeye konsantre olmalıyız. Yeni dünyada BT’nin yerini ET (EnergyTechology) alacak çünkü enerji en önemli sorunumuz. Çok kalabalığız, çok ısındık ve artık herkes daha fazla Amerikalı. Bunu değiştirmeliyiz.
Dünyanın ekonomik ve çevre bunalımını çözmek için çocuklarımıza çok büyük bir yük bırakıyoruz. Bu krizin üstesinden gelecek olan çocuklarım, bizden ve bizden öncekilerden daha çok uğraşacaklar.”

Hedef ilk beşin içinde olmak

Toplantının açılış konuşmasını yapan ve Özyeğin Üniversitesi’ni “finansal yönden erişilebilir ve girişimci bir araştırma üniversitesi” olarak tanımlayan Rektör Prof. Erhan Erkut, “Üniversitemizin yaratıcı ve araştırma odaklı çalışmaları ve bu çalışmalarla gelen etkinlikler, ortaya koyulanlar “Research@Özyeğin çatısı altında toplanıyor. Amacımız, ekonomiye ve topluma katkı sağlayacak, faaliyet gösterdiğimiz alanlarda Türkiye’nin ilk 5 araştırma üniversitesinden biri olmak” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics