e-toplum 03 ARALIK 2012 / 12:08

Uzaktan Eğitim 2.0

MIT, Harvard, Berkeley ve University of Texas/Austin kaynaklı uzaktan eğitim merkezi: edX. Öğrenci sayısı: 370 bin.
Bir üniversiteyle ilişkisi olmayan, ama Google ve Microsoft’la ortak ders geliştiren, öğrencileri çalışma hayatına hazırlayan: Udacity. Öğrenci sayısı: 150 bin.
33 üniversitenin hocaları, 18 konuda 197 ders ve 1.7 milyon öğrencisiyle: Coursera.
Öğrencinin “pasif alıcı” olmadığı yeni bir asimetrik eğitim düzeni bu... 2008-09’dan beri geliyordu. Ama küresel düzeyde dikkat çekmesi, öğrenci sayısının “amma da çokmuş!” düzeyine erişmesiyle oldu.
Facebook ve benzeri sosyal medyayı yaşamsal gören milyonlar için, bu ortama uygun bir eğitim-öğretim düzeni... Apple’ın küresel üniversitesi iTunes U gibi de değil bu yenilik: Öğrenci, internet üzerinden 8-12 dakikalık bölümler halinde dersi izledikten sonra, video durur. O sırada öğrencinin, bazı sorulara yanıt vermesi lazım. Doğru yanıtlar, videoyu ilerletir. Yanlış yanıtlar, videoyu geri sardırır. Öğrencinin aldığı bütün geri bildirim, elektronik. Araya insan girmeden.
Bu yeni sistemin, klasik uzaktan eğitimden temel farkı: İnteraktif (etkileşimli) olması. Öğrenci, derste ilerleyebilmek için “bir şeyler yapmak” zorunda. Yapmazsa takılıyor. Oysa, üniversitede, soru sormadan, veya derse “katılmadan” devam mümkün (en azından Türkiye’de!).  Yeni sistem, öğrenciyle teketek adım adım ilerliyor.
Bir başka özellik, öğrencinin, “tek başına kalamaması.” Bu, Facebook türü sosyal ağlara tutkun gençlerin yaşam tarzına uygun. Dersleri izlemek için sosyal ağ veya online (çevrimiçi) forum kurmak şart. Ya da bunlara katılmak... Örneğin, Udacity izleyicilerinin ABD’de 450 şehirde forumu var. Coursera forum sayısı şimdilik 1,400 şehirde örgütlü.
Bu “Çok Kalabalık Açık Çevrimiçi Ders” (Massive Open Online Courses-MOOC), ABD kaynaklı bir yenilikçi eğitim sistemini olumlu bulanlar kadar eleştirenler de sırada.
En önemli eleştiri: Kursun sonunda diploma değil, sertifika vermesi. Udacity, özel sektörle elele çalıştığı için kursla iş arasında köprü görevi yapıyor. edX sertifikasında MITx, Harvardx, Berkeleyx veya UTAustinx diye kayıtlar var. Coursera’nın bir üniversite bağlantısı yok.
Diğer bir eleştiri: Ödevleri hoca değil, yazılımlar “okuyor” ve not veriyor. Bu durumda, her konuda ders mümkün değil- şimdilik. Ama Coursera’da bir ödevi ayrıca 5 öğrenci daha okuyup değerlendiriyor. Bazı sınavları, “başarana kadar” üst üste ama farklı sorularla almak mümkün.
Bu kadarcık özet, konuya haksızlık. Ama, yenilikçi bir eğitim anlayışı, kendi iş modelini de yarattı diyebiliriz.
ETİKETLER : Sayı:898
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN