e-toplum 11 EKİM 2010 / 18:00

Uzmanlar modem şifrelerinin paylaşılmaması için uyarıyor


İnternet kullanımının her geçen gün yaygınlaşması bu konuda vatandaşların da doğru bilgilendirilmesi zorunluluğunu doğuruyor. Bilişim suçlarının da bu gelişmeye paralel olarak artması, kullanıcıların masum olarak gördüğü modem şifresi paylaşımının ne kadar tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine ise uzmanlar dikkat çekiyor.
Bilgi Güvenliği Derneği İkinci Başkanı Yüksel Samast, ‘’ADSL modem şifresini veya kablosunu paylaşmak cömertlik değildir’’ dedi.
Günlük kullandığımız cihazlar ve modem gibi cihazlara erişim konusunun önemli olduğunu ifade eden Samast şunları söyledi: “Günlük kullandığımız cihazlar ve modem gibi cihazlara erişim konusu önemlidir. Modemler kablolu ve kablosuz cihazlarda ve bilgisayarlarda parola kullanmayı bilmiyoruz. ADSL modemleri şifresiz kullanılıyor. Kablolu ve kablosuz DSL paylaşımı yapılıyor. Toplumsal, sosyal anlamda çok ciddi bir açık oluşturuyoruz. Kredi kartını, elektronik imza kartını arkadaşına veriyor. ADSL modem şifresini de cömertlik olarak görüp paylaşabiliyor. Bu çok yanlış bir yaklaşımdır.”
Türkiye Bilişim Derneği Hukuk Çalışma Grubu Başkanı ve Avukat Mehmet Ali Köksal, “İnterneti güvenli kullanmadığınız takdirde yasal olarak başınız derde girer” dedi. Köksal, kullanıcıların kişisel internet bağlantıları ile ilgili muhtemel güvenlik sorunlarında mahkemelerle karşı karşıya kalabileceğini belirterek, bu konuda vatandaşları uyardı. Köksal şunları söyledi: “İnterneti güvenli kullanmadığınız takdirde yasal olarak başınız derde girer. İnternete erişim noktası olan kablolu, kablosuz ya da mobil modemlerini şifrelemeyen ya da şifresini üçüncü şahıslarla paylaşanlar güvenlik kurallarını ihlal ettikleri için sorun yaşayabilirler.’’
Köksal, interneti güvenli kullanmak için şu görüşleri dile getirdi:
• Kesinlikle şifrenizi paylaşmayın,
• Modeminizi paylaşmayın.
• Kablosuz modeminizi şifreleyin. Şifrenizi kesinlikle paylaşmayın
• Aboneliğinizi kablo ile üçüncü kişiler ile de paylaşmayın.
Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Çığır İlbaş ise internetin güvenli olmadığının bir kez daha altını çizdi.
“İnternet, tasarlandığı zaman bu kadar geniş kitlelere ulaşacağı düşünülerek tasarlanmadı. İnternetin şu andaki mimarisinin güvenli olmadığını uzmanlar da söylüyor. Birtakım sözleşmeler ve bölgesel önlemlerle güvenlik sağlanmaya çalışılıyor. Evrensel bir güvenlik önlemi henüz tasarlanmış değil” dedi.
ETİKETLER : Sayı:791

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics