e-toplum 01 OCAK 2012 / 14:30

Valentino müze açtı

İtalyan modacı Valentino, 50 yıllık üretimini sanal bir müzeye taşıdı. Müzenin “açılışı”, gerçek bir müzede, New York’taki Modern Sanatlar Müzesi’nde (MoMA) yapıldı. Bu, şimdiye kadar moda konusundaki en kapsamlı, en ayrıntılı, en estetik  sanal müze oluyor.
Valentino’nun, her biri sanat eseri kıvamındaki yüzlerce giysisi tek tek burada. Google Art Project sayesinde, her bir giysiye birkaç santime kadar “yaklaşarak” kumaşın ve dokunmanın inceliklerini görebiliyorsunuz. Zaten, MoMA’daki açılış töreninde Google Art’ın yaratıcısı Amit Sood’da bir konuşma yaptı. “Valentino’yu sadece isim olarak biliyordum, ama gördüklerime inanamadım” dedi.
* Müze 10 bin metre kare. Sanal dediysek, o da “var oluyor” yani. Zaten, sanal nerede biter, gerçek nerede başlar iyice karıştı son zamanlarda.
* Müzedeki kütüphanede 5 bin görsel yığılı: Giysi fotoğrafları. Etkinlik fotoğrafları. Çizimler. Görsel her şey. Ayrıca, 180 moda defilesinin kesintisiz videoları.
* Müze, 7 değişik “salon”a bölünmüş. Tema ve Çeşitlemeler şeklinde. Örneğin, Valentino’nun “beyaz” dizisi. Siyahlı beyazlı dizisi. Siyah dizisi. Hayvan motiflerini kullandığı kreasyonlar. Kırmızılar. Süslemeli olanlar.
* Giysileri 360 derece döndürebiliyorsunuz. Haklarında yazılanlar, tarihçesi, popüler kültüre mal olmuş öykülerini izleyebiliyorsunuz. Özellikle Valentino-Jacqueline Kennedy ilişkisi çokça öne çıkıyor. Hanımın, Onasis olduktan sonra da Valentino’dan vazgeçmediğini görüyorsunuz.
* “Esas Valentino” bölümünde ise, sanatçının (modacı demek zor arkadaşa! Sanatçı demek uygun) 60’lardan 00’lere kadarki retrospektifi yer alıyor.
ETİKETLER : Sayı:852

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics