e-toplum 30 MART 2015 / 09:15

Veri bilimi için bir araya geldiler

‘IBM Büyük Veri Analiz Laboratuvarı’, 6 Mart tarihinde TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi’nde açıldı.

‘IBM Büyük Veri Analiz Laboratuvarı’ açılışına; TOBB ETÜ Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Murat Alanyalı, IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas, IBM Türk Üniversite İlişkileri Lideri Jale Akyel, Proje Yürütücüsü TOBB ETÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Erdoğan Doğdu katıldı. Laboratuvarda; sosyal medya verilerini analiz ederek toplumsal olayları daha iyi anlamlandırıp ekonomik gelişime katkı sağlamaya, detaylı araştırmalar yürütmeye ve geleceğin iş gücünü yetiştirmeye odaklanılacak.

Doğru veri analiziyle doğru çözümler…

Laboratuvarın açılışı nedeniyle düzenlenen törende konuşan Cagigas, “Artık her şey analitikle ilgili. Bu alanda öğrenciler daha iyi eğitim almalı. Günümüzde insan yardımı almadan kendi kendine düşünen bilgisayarların üretiliyor; onları nasıl düşünmeleri konusunda programlıyoruz. Bunları ticarileştirip sağlık sektöründe de kullanmaya başladık” dedi. Alanyalı, akademi ile endüstri arasında sağlıklı bir geçiş noktası oluşturmayı amaçladıklarını belirterek "Yeni teknolojileri almak ve onları daha da olgunlaştırarak ürün haline dönüştürmek üniversite için çok önemli" ifadesini kullandı. Doğdu da, son yıllarda özel sektörde ve kamu sektöründe veri mühendislerine olan gereksinimin arttığını, bu nedenle öğrencileri veri bilimi alanındaki kariyerlere hazırladıklarını kaydetti. Doğdu, “ ‘IBM Büyük Veri Analiz Laboratuvarı’ öğrencilerin büyük veri ve analitik teknolojisi alanında beceriler kazanmasına yardımcı olacak. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerini de veri bilimi alanındaki kariyerleri ile büyük veri ve analitik teknolojisinde inovasyon için hazırlayacak. Laboratuvarda iyi bir sunucu altyapısı oluşturuldu. IBM yazılımlarını, bunun yanında açık yazılım kaynaklarını kullanıyor olacağız. TÜBİTAK, AB ve San-Tez araştırma projelerimizde bu altyapıdan yoğun bir şekilde yararlanacağız. Laboratuvar kuruluş aşamasında açtığımız konuyla doğrudan ilgili ‘Dağıtık Veri İşleme ve Analiz’ dersi ve yine konuyla ilgili ‘Yapay Öğrenme’, ‘Örüntü Tanıma’, ‘Veri Madenciliği’, ‘Yapay Us’ gibi seçmeli derslerimizde de bu laboratuvar etkin bir şekilde kullanılacak” açıklamasını yaptıktan sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüzde sosyal medyanın en büyük veri kaynağı haline dönüşmesi nedeniyle, buradaki eğilimlerin doğru analiz edilebilmesi büyük önem taşıyor. Sosyal medya artık, toplumların gerçek zamanlı nabzı gibi bir rol üstleniyor. Mobil aygıtlar  üzerinden paylaşımların payı ise giderek yükseliyor. Paylaşılan resimler, haberler, düşünceler yoluyla toplumların tepkisi hakkında fikir sahibi olunabiliyor. Bu verileri laboratuvarımızda yazılımlar yoluyla iyi anlayıp analiz edebilirsek, olayların nereye gittiğini belirleyerek sorunlara doğru çözüm bulunmasına katkı sağlayabiliriz.”

Bugüne nasıl gelindi?

TOBB ETÜ, toplumsal eğilimlerin daha verimli biçimde anlaşılması için büyük veri, web semantiği ve kitle kaynaklı kullanımdan yararlanarak; sosyal medya üzerinde araştırma ve analizi kapsayan bir akademik proje nedeniyle IBM’in Ortak Üniversite Araştırmaları Ödülü’ne (Shared University Research-SUR) layık görüldü. ‘Social Conflict Detection & Reselution Using Big Data’ adlı projenin yürütücülüğünü Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Erdoğan Doğdu üstlenirken, aynı bölüm öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Murat Özbayoğlu ile University of Georgia’dan Doç. Dr. İsmail Budak ise projede araştırmacılık görevinde bulundu. Bu ödül çerçevesinde IBM; TOBB ETÜ’ye donanım ile yazılım sağladı ve ‘IBM Büyük Veri Analiz Laboratuvarı’nın TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi’nde kurulması kararlaştırıldı.

 
ETİKETLER : 1015