e-toplum 02 ARALIK 2013 / 08:05

Veri merkezleri, İstanbul’da konuşuldu

Türkiye’de veri merkezlerine ilişkin konuların tartışıldığı bir platform olan Data Center Türkiye Konferansı 27 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bilişim Altyapı Sistemcileri Derneği (BASİD) tarafından veri merkezleri parametrelerinin ve bilişim altyapı sektörünün tüm boyutları ile değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen Data Center Türkiye Konferansı, konuyla ilgili pek çok şirket ve uzman konuşmacıları ağırladı. BASİD Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Coşkun’un açılış konuşmasıyla başlayan ve BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in de konuşmacılar arasında yer aldığı etkinlik, pek çok oturuma da ev sahipliği yaptı. BASİD olarak bu etkinliği gerçekleştirebilmenin gururunu yaşadıklarını belirten Coşkun, ağ teknolojileri konusunda faaliyet gösteren üyelerden oluşan derneği 16 ay önce kurduklarını ve etkin bir sivil toplum örgütü olmayı amaçladıklarını belirtti. Dernek olarak son yıllarda hızla artan veri merkezi projelerinde pek çok yanlışlık ile karşılaştıklarını vurgulayan Coşkun, “Biz de birçok veri merkezi projesi içinde olduk. Doğru bilinen yanlışları düzeltmeye çalıştık. Kişisel çabalarla oluşturulan tek düze şartnamelerle yarıştık. Veri merkezi o kadar geniş bir alan ki; yer seçimi, binanın işlevselliği, enerji yönetimi gibi birçok noktayı cevaplar duruma geldik. Bugün gerçekleştirdiğimiz konferansımızın da tüm bu konularda sektöre aydınlatıcı olacağını düşünüyoruz. Bugün değerli konuşmacılarımızın katılımıyla da sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri de öğreneceğiz. Ayrıca dernek olarak oluşturmaya çalıştığımız ulusal eğitim programı, ürünlerden çok teknolojide yaşanan gelişmelerin anlatıldığı seminerlerle sektöre katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle de ağ teknolojileri içinde olan veya dolaylı olsa da ilgi alanında olan profesyonelleri ve kurumları derneğimize destek vermeye davet ediyoruz” diye konuştu.

“Veri merkezleri konusunda standardizasyon ve sertifikasyon çok önemli”
Açılışta söz alan Acarer de çok önemli mesajlar verdi. Türkiye’nin internet kullanımı açısından taşıdığı potansiyele dikkat çeken Acarer, indirilen ve kullanılan bilgilerin Türkiye’de barındırılmasının çok önemli olduğunu belirtti. Veri merkezleri alanının çok önemli bir alan olduğunu vurgulayan Acarer, “Bilginin güvenli bir biçimde işlenmesi açısından depolanması çok kritik. Veri merkezleri konusunda önümüzde duran en önemli risk ise standardizasyon ve sertifikasyon konusu. Bu konu veri merkezlerinin gelişimi açısından çok önemli. Standardizasyon ve sertifikasyona gidilmesi veri merkezleri alanında üzerinde durulması gereken bir nokta” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:948

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics