e-toplum 09 ARALIK 2013 / 08:04

Veri merkezleri İstanbul’da konuşuldu

Veri merkezlerindeki yeni teknolojiler ve eğilimler DatacenterDynamics Converged İstanbul Konferansı’nda tartışıldı.

Türkiye’de veri merkezi sektöründeki gelişmelere öncülük eden DatacenterDynamics Converged İstanbul Konferansı’nın dördüncüsü 5 Aralık’ta Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konusunda uzman profosyenelleri, CIO’ları ve bilgi işlem yöneticilerini bir araya getiren ve çok sayıda şirketin sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlikte veri merkezleri ile ilgili son teknolojik gelişmeler ve başarı hikayeleri katılımcılarla paylaşıldı.
Türkiye’nin en büyük ilk 100 şirketinin üst düzey yöneticileri başta olmak üzere sektörün önde gelenlerinin yakın ilgi gösterdiği etkinlikte veri merkezleri ile ilgili pek çok önemli konu başlığı yer aldı.
Gün boyu dört salonda paralel olarak gerçekleşen farklı oturumlara ev sahipliği yapan etkinliğin yoğun ilgi gören açılış oturumlarından biri de “Facebook veri merkezi yer seçimi ve enerji tasarrufu” başlıklı oturum oldu. Facebook Veri Merkezi Yapı Müdürü İlker Esener ve Facebook Veri Merkezi Mekanik Mühendisi Daniel Lee’nin konuşmacı olarak yer aldığı oturumda, Facebook’un veri merkezleri, bu merkezlerin kurulumundaki seçim kriterleri ve iklimlendirme ve soğutmada kullanılan teknolojiler, uygulamalar katılımcılara aktarıldı. Etkinlikte Markafoni IT Direktörü Kıvılcım Hindistan da, “Dışkaynak ve Bulutta İnovasyon Teknolojileri” başlıklı oturumda, veri merkezi hizmetlerinde dışkaynak kullanımındaki kritik noktalara değindi. Hindistan, veri merkezinde dışkaynak hizmeti alırken dışkaynak hizmetini yönetecek yetkinliğin çok büyük önem taşıdığını vurguladı.
Katılımcılar, etkinlik alanında kurulan stantlarda çeşitli şirketlerin veri merkezleri ile ilgili sundukları hizmet ve çözümler ile ilgili ayrıntılı bilgi alma fırsatını da buldular.
Konferansta özellikle, Türkiye’de veri merkezlerinin geleceği, veri merkezi tasarımı ve kurulumu, veri merkezi altyapıları, veri merkezlerinde dışkaynak kullanımı, veri merkezi optimizasyonu, veri merkezlerinde çevreci enerji, veri merkezlerinde sıkça karşılaşılan sorunlar, veri merkezi teknolojilerindeki yenilikler ve bulut bilişim gibi başlıklar katılımcıların büyük ilgisiyle karşılaştı.
ETİKETLER : Sayı:949