e-toplum 06 NİSAN 2015 / 09:18

Veri merkezleri masaya yatırıldı

Türkiye Bilişim Derneğinin düzenlediği CIO Vizyon Toplantıları’nın dördüncüsü Huawei’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Bu yıl “Veri Merkezi ve İş Sürekliliği, 7/24 Kesintisiz Hizmet” teması altında düzenlenen etkinlik, sektörün önemli aktörlerini bir araya getirdi. Etkinlikte altyapı ve veri merkezi çözümleri özelinde, kesintisiz hizmetin önemi masaya yatırılırken, bu hizmetlerin farklı sektörlerde nasıl değerlendirilebileceği örneklerle katılımcılara aktarıldı.

Etkinlikte konuşan Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tosunoğlu, “CIO Vizyon Toplantıları’nın amacı; sektörden meslektaşlarımızla bir araya gelmek ve samimi bir ortamda bilgi paylaşımında bulunmaktır. Daha önce yaptığımız toplantılarda aldığımız geri bildirimler ve yapmış olduğumuz anketlerde, Veri Merkezi ve İş Sürekliliği konusu öne çıktığı için, bu toplantımızı bu konuya ayırmış olduk. Kurumlarda verilerin büyümesi ve bilişim sistemlerinin, şirketin her faaliyeti için bir çözüm üretmesiyle, sistem odaları hızla büyüdü ve mevcut yapılar ihtiyaca cevap veremez duruma geldi. Kurumların ihtiyaç duyduğu modern veri merkezleri, işlenen ve saklanan verinin önem derecesine göre elektrik, mekanik ve güvenlik sistemleri için değişim göstermektedir. Veri merkezlerinde; yedek güç kaynakları, yedek veri iletişim bağlantıları, iklimlendirme sistemleri, yangın söndürme sistemleri ve dış ortamdan gelebilecek tehlikelere karşı verinin güvenliğinin sağlanması öne çıkan kriterlerdir” dedi.

Huawei Türkiye Kurumsal Çözümler Birimi Kanal, Satış ve Pazarlama Direktörü Eren Serçe ise “Bilişim sektörü, özellikle kurumsal pazarda günden güne artan bir ivme ile yükselmeye devam ediyor. Daha fazla hız, daha fazla kablosuz erişim, gelişen eri merkezleri, yönetim ve güvenlik yazılımları, depolama sistemleri, bulut bilişim ve daha birçok gelişme, hem bireysel yaşamı hem de iş yaşamını daha kaliteli bir hale getirmeye devam ediyor. Bizler de Huawei Türkiye olarak, iş yaşamına odaklı ürünlerimiz ve çözümlerimizle kurumsal hayata katkılarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz” dedi.

Etkinlik Prof. Dr. Acar Baltaş’ın duyguların kararlar üzerinde etkisini vurguladığı konuşmasıyla devam etti.  Konuşmaların ardından gerçekleşen oturumlarda; Tiryaki Agro Gıda CIO’su Köksal Küçükada’nın moderatörlüğünde Vakıfbank adına Sistem Yönetim Direktörü Abdulgadir Uyar ve Nuh Çimento adına şirket CIO’su Erol Tiric, veri merkezi eksenindeki projelerini ve deneyimlerini paylaştılar.

 
ETİKETLER : 1016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics