e-toplum 17 ARALIK 2014 / 13:28

Veri trafiğini karşılayacak bant genişliklerine ihtiyacımız var

Son yıllarda özellikle mobil teknolojilerin yaygınlaşması, fiber yatırımların artmasıyla birlikte genişbant kullanıcı oranlarında ülkemiz önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. Sadece kullanıcı bazında değil, sektörel bazda da incelediğimizde bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü, ekonomimizin lokomotifi haline geldi.

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren

Bu ve benzer rakamlar Türkiye’nin ne kadar hızlı bir gelişim gösterdiğini ortaya koysa da teknoloji çok daha hızlı bir gelişim kaydediyor. Bunun için Türkiye’nin gerek sabit gerekse mobil altyapılarına yatırımlarına devam etmesi gerekiyor. Bilgi toplumu olma hedefi yolunda her geçen gün artan veri trafiğini karşılayacak bant genişliklerine ve daha hızlı sistemlere ihtiyacımız var.

Büyümenin niceliği kadar niteliği de bizler için önemli. Bilgi toplumu olma hedefine sadece rakamsal verileri büyüterek ulaşamayız. Bunun yanında kazanılması gereken bir diğer önemli etken ise bilinç. Bilgi artık en değerli maden. Bu bilgiyi koruma ve doğru kullanmanın yolu da bilinçli kullanıcı olmaktan geçiyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’mızın önderliğinde kurulan Siber Güvenlik Kurulu ile kurula bağlı İnternet Geliştirme Kurulu ve Siber Güvenlik İnisiyatifi çalışmalarımızla da vatandaşları ve kurumları bilinçli birer teknoloji kullanıcısı haline getirmek için çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz. Sektörümüz gelişimini ve büyümesini sürdürürken, sadece kamu, özel sektör şirketleri veya STK’ların çalışmaları, bu büyümeyi yeterli kılmayacak. Burada yıllardır dördüncü kuvvet olarak adlandırdığımız medyanın gücünü son derece önemsiyoruz. Sektörümüzde yaşanan gelişmelerin, beklentilerin ve ihtiyaçların taraflar arasında iletiminde son derece etkin bir rol oynayan sektör yayınlarımızın çalışmalarını takdirle takip ediyoruz. Bu anlamda 1000 sayı boyunca, güncel ve değerli bilgileri bizlere aktaran BThaber Gazetesi de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün bir bütünüdür. Sektörümüz, sizin yayınlarınızla sağladığınız desteğin katkılarını bu zamana kadar yaşadığı gibi, bundan sonra da bu katkılara ihtiyaç duymaya devam edecektir. Bu vesileyle BThaber ailesini bu gurur duyulacak başarıları için kutluyor, 1000’nci sayınızın hayırlı olmasını diliyorum.

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER