e-toplum 01 NİSAN 2013 / 08:05

Vorsprung durch technik

Audi, otomobillerinde arka işaret lambası sistemini değiştirmeyi öneriyor. Arkada sadece yanıp sönen lambalar yerine, aracın tüm arkasında geniş bir şerit halinde bir OLED sistemi kuracaklar.
Şöyle olacak: Sürücü frene basınca aracın arkasındaki panelde kırmızı bir ışık kaynaşması olacak. Audi bu yenilikçi sisteme “Swarm” adını vermiş. Üşüşme, yoğuşma, dolup taşma anlamına.
Sağa sola dönüşler, fıstık yeşili bir ışık kaynaşmasıyla temsil ediliyor. Aracın döneceği yöne doğru ışık yoğunlaşıyor. Araç hızlandıkça ışık kaynaşmasında bir heyecan fırtınası. Araç yavaşladığında hareket de sakinleşiyor.
Audi’nin bu yenilikçi buluşu tam da markasına uygun. Audi, dünyadaki reklamlarında şu sloganıyla ünlü: Vorsprung durch technik. Yani, teknolojiyle ilerleme.
Audi’nin küresel bir kalite markası olmasını sağlayan bu sloganı bir İngiliz reklamcı bulmuştu. Reklamcılığın piri (Türkçe söylersek, “duayeni”!) isimlerden İngiliz John Hegarty, Almanya’da 1980’lerde eski bir fabrikanın duvarında bu sloganı görünce müşterisi Audi için kullanmayı düşünmüş. Küresel Audi reklamları, bu sloganla sonlanmaya devam ediyor.
Bu yenilikçiliği kabul edemeyeceğini açıklayan önemli bir kurum var: İngiltere Turing Kurumu (Automobile Association). Yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Swarm mükemmel bir fikir. Ancak mevcut trafik güvenliği ve düzenlemeleri çerçevesinde, bu fikrin akvaryumlar ve çağdaş sanat galerileri için daha uygun olduğunu düşünüyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:915

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN