e-toplum 21 NİSAN 2014 / 08:06

Will.i.am’in akıllı saati

Asıl adı William James Adams, ama kendine Will.i.am diyen, on parmağında on marifet, müzisyen, girişimci, yenilikçi, buluşçu, fikir üreticisi, çevreci, eğitimci... Ve Ocak 2011’den beri, Intel’in Yaratıcı Yenilikçilik Yöneticisi. Her ne kadar Intel’de “mesai” (!) yapmıyorsa da, onlara ilham veriyor- muhakkak, kuşkusuz.
Will.i.am’in girişimleri makineli tüfek gibi... iPhone’da fotoğraf çekmek için bir kamera aksesuvarı üretti. Satış fiyatı 325 dolar. iPhone’un arkasına takıyorsun, fotoğrafın daha berrak ve pürüzsüz çıkıyor. 8 megapikseli 14’e yükseltmiş. Yine iPhone için bir uygulama da geliştirdi. Bir tür instagram gibi, fotoğraf editi ve paylaşımına yarıyor.
CocaCola ile bir çevrecilik projesi yapıyor. Adı: Ekocycle. Buradaki “Eko” sözcüğü, akla hemen “ekoloji=ecology” getiriyor. Ama hayır, aslında “Ekoc” yani, “Coke”un tersi! İşte tam Will.i.am’lik bir sıradışılık daha... Amacı gerçekten ulvi: CC atıklarını geri dönüşümle müzik kulaklığı, telefon kılıfı, hatta jean ipliğine çeviren bir teknoloji şirketi yarattı.
Yıllar önce kurduğu Beats Electronics’i HTC parça parça satın aldı. 2012’de çoğunluk hissesine 309 milyon dolar ödedi.
Başka girişimleri de var ama en sonuncusu: Bileği saran, bombeli ekranlı bir akıllı saat/telefon. Kamerası var. Müzik deposu var. Bluetooth var. Instagram var. Facebook/Twitter var. Saati gösteriyor. Cep olarak çalışıyor. Temmuz’da satışa çıkacak. İşletim sistemini o zaman açıklayacakmış.
ETİKETLER : Sayı:968

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics