e-toplum 14 ŞUBAT 2011 / 19:13

Will.i.am Intel’de...

Pop müzik dünyasından “Black Eyed Peas” grubunun kurucusu ve solisti, kendine “Will.i.am” diyen William James Adams, en “olmadık” bir göreve davet edildi: Intel’e Yaratıcı Yenilikler yöneticisi oldu. Intel’in akıllı telefon, notebook ve tablet sınıfındaki ürünlerinin geliştirilme aşamalarında rol alacak.
Will.i.am bu göreve “şık olsun diye” getirilmedi. O, popüler kültürde önemli bir isim olduğu kadar, kimsenin daha önce aklına gelmeyen çok yaratıcı “kült” bir videoyla pop kültür dışı milyonlara da ulaşmayı başarmış yenilikçi bir sanatçı.
Obama’nın 2008 seçim kampanyasında ön seçimi kazandığı ilk eyalet New Hampshire’da o akşam yaptığı şiirsel konuşmanın şu paragrafını aldı:
“Amerika’da bir şeyler oluyor: Biz, siyasetimizin ima ettiği kadar bölünmüş değiliz. Biz tek bir halkız. Ve birliğiz. Gelecek büyük hayata üç sözcükle başlayacağız, ki bu üç sözcük, (Amerika’nın) bir kıyısından ötekine, denizden, ışıldayan denize kadar duyulacaktır: Evet. Biz. Yapabiliriz.”
Şimdi artık çok ünlü “Yes we can” (Evet, yapabiliriz) sözcüğünü ulusun duyduğu konuşması...
Will.i.am, bu paragraftan 4,5 dakikalık bir video yarattı. YouTube’da o Şubatta 5 milyon kez tıklandı. Sonraki hesaplara göre sayı 50 milyon.
Şunu yaptı: Obama’nın sözlerini “soul” müzik formatına soktu. Arkada o konuşurken, önde, ABD’de tanınmış sanatçılar, ona uymadan, ama aynı cümleleri mırıldanarak, şarkı gibi tekrarladılar.
Sakin, gösterişsiz, siyah-beyaz bir “soul sound”la ve “hip-hop” havasıyla süren retro bir video çıktı ortaya... Demokrat Parti adaylığına doğru giden Obama’ya, daha 2008’in başında dijital gençliğin verdiği desteğin simgesiydi.
İşte yenilikçi Will.i.am, başka fikirlerini Intel’le paylaşacak.
ETİKETLER : Sayı:808

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics