e-toplum 13 TEMMUZ 2015 / 06:26

Yaşa: Yurt dışında ‘bir’ olalım

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, Küme Koordinatörü Bora Yaşa, kümelenmenin öyküsünü aktarırken hedeflerini de paylaştı.

OSTİM 1967 yılından beri Ankara’da faaliyet gösteriyor. Bugün OSTIM 6 kümelenmeye sahip. Bora Yaşa, OSTIM Başkanı Orhan Aydın’ın üniversite-sanayi iş birliğine çok inandığını kaydederek “Bu inançla, Çankaya Üniversitesi ile birlikte bir çalışma gerçekleştiriliyor, OSTIM’in yol haritası belirleniyor ve OSTİM’deki kuvvetli sektörler belirleniyor. Böylece şu an kümelenmelerin başlığını oluşturan sektörler ortaya çıkıyor. Özellikle iş ve inşaat makineleri, savunma sanayinin alt tedarikçileri ve de medikal ön planda oluyor. Ayrıca bir eklememiz daha var: Ülkemizdeki enerji sıkıntısı, dışa bağımlığımızdan dolayı yenilenebilir enerji ve teknolojileri kümesi de kuruluyor. Sonuçta; ‘Medikal Sanayi Kümelenmesi’ de bu analiz sonucunda ortaya çıkıyor ve 2011 yılında bir hareket olarak başlıyor. Dernek statüsünde faaliyet gösteriyoruz; kümelenmenin yasal bir zemini olmadığı için şu an OSTIM’de bulunan 6 küme de dernek statüsünde” şeklinde geçirdikleri süreçleri paylaştı.

Sektörel ihtisaslaşma ile bölgesel rekabet avantajı oluşturmak istiyoruz

Yaşa, 2011 yılında ilk uydu projelerini gerçekleştirdiklerini söylerek konuşmasına şöyle devam etti: “Medikal Sanayi Kümelenmesi; sağlık sektörünün ihtiyaçlarının karşılanmasında yerli üretimin payını artırmak ve medikal sanayi KOBİ’lerini uluslararası pazarda rekabet edebilir hale getirmek amacıyla kuruldu. Alt hedeflerimizi de şu şekilde sıralayabiliriz: Üreticilerimizi artan yetenek ve iş birlikleri sayesinde tercih edilir bir marka haline getirmek. Üniversitelerin sahip olduğu teknik bilgiyi, ticarileşmesi için sanayiye aktarmak. Sektörel ihtisaslaşma ile bölgesel rekabet avantajı oluşturmak. Kümelenmemizde 88 firmamız var ve bu sayı sürekli artıyor. Artmasının nedeni de insanların kümelenme mantığını anlamaya başlamaları; birlikten güç doğması. Rekabet edebiliriz ama rekabetle düşmanlık arasında bıçak sırtı bir çizgi var. Herkes rekabet edecek. Ülke içerisinde mücadele edin, rakipsiniz diyoruz ama yurt dışına çıktığımızda ‘bir’ olalım, birlikte hareket edelim çünkü özellikle bizim sektörde yurt dışındaki rakipler çok büyük. Firmalar arasında ileşimi sağlıyoruz ve güven ortamıyla beraber iş birlikleri oluşuyor. Diğer yandan üründe yerli markalaşmayı artırmak ve dünya pazarında ‘Türk Malı’nı hak ettiği rekabet seviyesine yükseltmek hedefiyle OSTİM Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi açıldı.” 2023’te tıbbi cihazdaki hedefin 5 milyar dolar oduğunu belirten Yaşa, “Şu anda 250 milyon dolarlık ihracatımız var. Hedefi yakalayabilmek için tasarım yapmak, katma değerli ürünler üretmek gerek ki pazarda yarışabilir hale gelelim. Doğru adımlar atılırsa bu hedefe ulaşılabilir. Ar-Ge ve tasarıma büyük önem veriyoruz. Üyemiz olan tıbbi cihaz üreticilerine önemli katkılar sağlayacak Ekonomi Bakanlığı’nca desteklenen ‘Medikal Sanayi Kümelenmesi İhracat Kapasitesi Geliştirme Projesi’ni yürütüyoruz. Proje sona erdikten itibaren 18 ay içerisinde ihracat yapmayan KOBİ’lerin en az bir ülkeye ihracat yapıyor olmalarını sağlamak ve ihracat yapan KOBİ’lerin de dış ticaret hacimlerinin en az yüzde 5 oranında artmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz Türk Sağlık Teknolojilerinde Orta Doğu Afrika Alım Günleri ile 15 farklı ülkeden 45 farklı firma bir araya geldi ve 4 gün içerisinde 2 milyon dolarlık satış yaptık. İhracatımız 250 milyon dolar; 2 milyon doları 4 günde yapmak bizim için çok çok önemliydi. Firmalarımızın kendilerini tanıtmaya ihtiyacı var. Bu arada 2014 yılında Ankara Kalkınma Ajansı’nın verdiği 86 destekten 17 tanesini bizim kümelenmemizin üyeleri aldı” dedi.

Üretici olmayan Medikal Sanayi Kümelenmesi’ne giremez!

Ekonomi Bakanlığı’nın 4 alanda destek verdiğini; bu desteklere ‘tasarım’ı da eklediklerine dikkat çeken Yaşa, firmaların ihracat kapasitelerini yükseltmeyi hedeflediklerine yeniden vurgu yaptı. Bora Yaşa, “Firmaların, kümelenmemize üye olması için OSTIM’de yer almaları gerekmiyor. Tüzüğümüze göre; Ankara’nın 25 ilçesinde üretim yeri olan firmaların hepsi bize üye olabiliyor. Ambulans ve acil ekipmanlarından, biyoteknoloji ürünlerine, medikal gaz sistemleri, diş hekimliği sistemlerinden görüntüleme sistemlerine kadar 15 farklı alanda üreticimiz var. e-Sağlık konusunda da çalışmalar yapılıyor. Üyelerimizin belli standartlarda olması öncelikle de üretici olması gerekiyor. Zaten bizim kurulma misyonumuz yerli üreticiyi desteklemek. Firmaların yüzde 100 Türk sermayeli olması da çok önemli. Ortaklık olabilir ama yüzde 50’yi geçtiği anda üyelikten çıkartıyoruz. Diğer yandan üniversitelerle ilişkilerimiz yoğun şekilde devam ediyor; Kırıkkale, Yıldırım Beyazıt, Başkent, Çankaya, Hacettepe bunların arasında. Öğrencilerin burada staj yapmaları için onları teşvik ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin ilk medikal ‘showroom’u açılıyor!

Çalışmalarında büyük yol katettiklerini aktaran Bora Yaşa, OSTİM’de Türkiye’nin ilk medikal ‘showroom’unun inşaatının bittiğini ve kısa süre açılacağının müjdesini vererek “Heyetler geldiğinde sadece katalog veriyoruz ya da çok az firmayı gezebiliyorlar. Böylece ürünleri birebir gösterebileceğiz” ifadesini kullandı. En büyük hedeflerinin; yüzde 85 olan yurt dışı bağımlılığını daha aşağılara çekmek olduğunu kaydeden Yaşa, “Yerli yapıların kullanımının faydalarını anlatmak da çok önemli çünkü sağlıkta, savunmada, tarımda bağımsızlığını ilan edemeyen ülkeler sürekli dışarıya bağımlı ülkelerdir. Ortak hammadde satın almayı gerçekleştirmek istiyoruz. Uzun vadede de; hastanelerimizde kullanılan yerli tıbbi cihaz oranının artırılmasını hedefliyoruz. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı URGE ‘Sağlık Teknolojilerinde Teknoloji Odaklı İş birlikleri ile Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi Proje’miz kabul edildi; 28 firmamız bu kapsamda hem fuarlara katılacak hem de prototip ve Ar-Ge desteği alacak” şeklinde konuştu.

 
ETİKETLER : 1030