e-toplum 17 EKİM 2010 / 18:00

Yasal olmayan özel sunuculara karşı savaş

GamersFirst, 13 Ekim tarihinde düzenlediği basın toplantısıyla yasal olmayan özel sunuculara karşı verilen mücadelede neler yapılması gerektiği anlattı. Bu gibi durumlarda nasıl bir hukuki sürecin işleyeceğini anlatan Türkekul Hukuk Bürosu’ndan Avukat Tuğrul Sevim ve GamersFirst Türkiye Ülke Müdürü Gülümser Baran Şen bilgi verdi.
Toplantıda öncelikle GamersFirst oyunlarını yasal olmayan özel sunucularda ticari amaçlı oynatan, çoğaltan ve bu özel sunucuların barındırılması için yer sağlayan kişiler hakkında başlatılan hukuki sürecin devam ettiğine değinildi. Bu süreçteki son gelişmelerin ele alındığı toplantıda, ticari amaçla hareket eden bu özel sunucularda oyunculardan karakter bilgileri, kredi kartı ve banka bilgilerinin istenebildiğine dikkat çekildi. Bu gibi hırsızlıkların yanında fikri mülkiyet haklarının ihlali sonucu suç unsuru oluşturan bu sunuculardan uzak durulması gerektiği vurgulandı.
Bugüne dek 700’e yakın yasal olmayan sunucu tespit edildiğini belirten Tuğrul Sevim, hukuki işlem yapılan 70 tane sunucu olduğunu söyledi. Hukuki işlem başlatılan bu sunucularla ilgili bilgi veren Sevim, ilgili yasal düzenlemelere göre özel sunucularda GamersFirst oyunlarını ticari amaçlı hukuka aykırı bir şekilde oynatanları hapis cezasını da içeren yaptırımlar ve milyon dolarlara varan tazminat bedelleri beklediğinin altını çizdi.
Sevim, ABD’deki benzer davalarda 90 milyon dolara kadar tazminat bedellerine hükmedildiğini, bu bağlamda Türkiye’de de benzer davaların devam ettiğini ve birçoğunun sonuçlanma aşamasına geldiğini de sözlerine ekledi.
Güvenlik riskleri sebebiyle, oyuncuların özel sunucularda oyun oynamaması gerektiğini belirten Gülümser Baran Şen; “Bu tarz sunucularda oyun oynayanlar, birçok yasal şikayete maruz kaldıkları gibi karakterlerinin başkalarınca ele geçirilip kullanılması, sahip oldukları oyun içi eşyaların çalınması, banka ve kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi, bilgisayarlarının başka suçları işlenmesinde “zombi bilgisayar” olarak kullanılması gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliyor” dedi.
Oyuncuların karakter bilgilerini başkalarıyla paylaşmaması gerektiğine değinen Tuğrul Sevim, GamersFirst’ün sürdürdüğü bu mücadelede bu sunucuların kapatılmasıyla uzlaşma yoluna gidildiğini belirtirken, birçok kişinin yaptığı bu suçun farkında olmadığını, karşılaşılan kitlenin yaş ortalamasının çok küçük olduğunu da sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:792

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics