e-toplum 11 TEMMUZ 2018 / 11:15

Yassah hemşerim!

Los Angeles’te eğer bir “influencer” değilseniz, yukardaki fotoğrafı çekemiyorsunuz. Bir mural (duvar resmi) bu. Üstelik sıradan, alelade. Ama fotoğrafını çekmek için Instagram’da en az 20 bin takipçiniz olması gerekiyor. Muralin önündeki uyarı levhasında Instagram’cılara hitaben şunlar yazılı: Bizi sosyal medyada lütfen etiketleyin. Insta: @likeandsubscribe. Twitter: @likeandsub

Mural’in önünde güvenlik görevlisi var. Eğer muralin resmini çekmek veya selfie yapmak isterseniz sizi durduruyor. Ama ya “influencer” sizseniz? Bunu orada ayak üstü ispat etmek zorundasınız !

Bir ara Avrupa’daki “tarihi binaların telif hakkı olduğu” şeklinde akıl-ötesi bir tuhaf öneri yapılmıştı – hem de Avrupa Parlamentosu’nda! Örneğin, eğer Eyfel’in önünde selfie çekecekseniz telif ödeyecektiniz. Kime, ne kadar, neden, nasıl belli değil. Avrupa Parlamentosu, bu garip öneriyi 445 hayır oyu ile reddetti. 65 üye telif hakkı olsun dedi. 32 üye çekimser kaldı. Bu kadar anlamsız bir önerinin nesine evet dediler veya çekimser kaldılarsa artık?

Öte yandan, zaten İtalya, Fransa ve Belçika’da ulusal yasalar nedeniyle kamusal alanda olsa dahi bina ve sanat eserlerinin “ticari amaçlı” fotoğraflarının çekimine izin gerek. Ama bunun dışında, kişisel anınız için istediğiniz fotoğrafı çekebilirsiniz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics